Meme Küçültme

Meme Küçültme ameliyatlarının birçoğunda liposuction ile 3-4 mm'lik bir delikten meme küçülebiliyor.

Meme eski çağlardan beri güzelliğin ve doğurganlığın sembolü olarak gösterilmektedir. Kadınların en önemli cinsel ve fonksiyonel organlarındandır. Bildiğimiz anlamdaki gelişimine ergenlik çağında başlar. Kişi ölene kadar da değişmeye devam eder.

Memeyi kabaca iki bölümde inceleyebiliriz. Dış kısmını örten cilt, bunun ortalarında bulunan meme başı ve renkli cilt kompleksi.

İç kısmını da ikiye ayırabiliriz. Süt veren salgı yapan kısmı: gland, yağdan zengin kısım yani adipozdur. Ayrıca memede birçok damar ve sinir bulunur. Meme mensturel siklus içinde ve zaman içinde hep değişime uğrar. Yaşlandıkça memenin süt üreten bez kısmı azalır, yağ miktarı artar. Hastanın kilo alıp vermesi ile meme boyutu değişir. Gebelik ve emzirme memeyi boyut ve yapı olarak değiştirir.

Meme Büyüklüğüne Bağlı Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

İri memeli hastalarda omuzlarından sutyen bantlarının baskısı ve ağırlığı, ortopedik olarak omurları eğdiğinden şiddetli sırt, omuz, boyun ve bel ağrıları yapabilir. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası yan fotoğrafları karşılaştırıldığında kamburlukta belirgin azalma olduğu gözlenmektedir.

Meme cildi ile karın ön duvarı cildi arasında kaşıntılı mantar enfeksiyonları görülebilir.

Meme büyüklüğü ve meme kanseri arasındaki ilişki tam olarak ortaya konamamıştır. 

Büyük memeler genç kızların psikososyal gelişmesini olumsuz etkileyebilir. 

His Kaybı Olur Mu?

Yeni tekniklerde meme başı kompleksi ve onun altındaki dokunun göğüs kafesi ile ilişkisi bozulmadan korunabilir. Bu tekniklerde kalıcı his kaybı olmaz. Ama bazen uzun süren his azalmaları, artmaları olabilir. Erojen duyular da modern tekniklerle korunabilmektedir.

Kaç Yaşında Yapılabilir?

Asistanlık yıllarımda ilk gördüğüm göğüs küçültme hastası 73-74 yaşlarında köyünden gelen bir hanımefendiydi. Tek isteği son yıllarını sırt ağrılarında azalma ve pişiklerden kurtulmuş olarak geçirmekti. O yıllarda uyguladığımız tekniklerin estetik açıdan sonucu günümüz tekniklerinden daha kötü olsa da ameliyattan sonra hastanın çok mutlu olduğunu hatırlıyorum.

Bunun dışında genç kız dev meme hastalığı durumu var. Bu gerçek bir hastalık değil. Ama dev memeler genç kızın başka kısımlarında hastalık oluşturuyor. Omuz, sırt, bel gibi ağrılar oluyor. Omurga yıpranıyor.13-14 yaşlarda başlayan meme büyümesi 20 yaşına kadar devam ediyor. Bu gençlere ikişer sene arayla meme liposuctionı yapılabilir. 18-22 yaşları arasında meme büyümesi durduğunda kalıcı meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Bu özel durum dışında 20 yaşından büyük hastalara bu ameliyat önerilir.

Bu Ameliyatlar Doğum ve Emzirmeye Engel Mi?

Hayır, modern teknikler hastanın ne doğumuna ne de emzirmesine engel değil. Ama yine de böyle bir riskin düşükte olsa varlığı hastalara anlatılmalı.

Meme Kanserine Bir Etkisi Var Mı?

Meme Küçültme hastaları 35 yaşın üzerinde ise rutin mamografi ile olası bir meme hastalığı taranmalıdır. Daha erken yaşlarda sonografi daha fazla fikir veriyor.Bu ameliyat meme kanseri riskini arttırmaz. Bilakis ileri yaşlardaki hastaların çıkarılan dokularındaki potansiyel kanser gelişebilecek kısımları vücuttan uzaklaşmış olur. Ama bu koruyucu bir ameliyat değildir. Kalan meme dokusunda hastalık gelişme potansiyeli daima vardır. Meme kanseri açısından büyük risk taşıyan hastaların meme başı ve cildi dışında kalan meme dokuları çıkarılarak meme kanseri gelişebilecek potansiyel dokular vücuttan uzaklaştırılmış olur. Böyle bir ameliyatta kalan memeye şekil protez yardımıyla verilir.

Meme ne kadar küçülebilir?

İstendiği kadar küçülebilir. Ama benim kişisel gözlemim hastalar başvurduklarında memenin tamamen alınmasını talep edecek kadar bıkmış oluyorlar. Bu hastalar çok küçük memeyi ve küçük memelerinde vücuda uyumsuz olduğunu henüz bilmiyorlar. Hastaların bu isteğine uyup meme çok küçültülürse hata yapılmış olur. Aylar sonra hastalar bu kez de çok küçük memelerden şikayetçi olur. Bu durum hastaya izah edilmeli. Bu memeler vücudun geri kalan kısmına uyacak kadar küçülmeli. Çünkü kilo alınca meme büyür, verince küçülür. Şişman hastanın çok küçültülen memesi hasta kilo verdikçe daha da küçülür ve nahoş bir görüntü oluşur. Bu yüzden meme vücudun diğer kısımlarına uyacak kadar küçültülmeli.

Ameliyat Zamanlamasıyla Mensturel Siklusun Bir İlişkisi Var Mı?

Bazı hastalarda olabilir. Bunu bir soru ile öğrenmek mümkün. Eğer hasta menstrurasyonda memelerinin çok büyüdüğünü söylüyorsa operasyon mensturasyon sonrası döneme bırakılmalıdır.

Bu Ameliyatların İzleri Ne Ölçüdedir?

Irkımızın bir özelliği var. Hemen herkesin cildi kalın. Bunun avantajı insanların geç yaşlanması, kırışması, sarkmasıdır. Dezavantajı ise izlerin geç solmasıdır. Hastaların büyük çoğunluğunda izler birkaç yıl içinde solarak belli, belirsiz hal almaktadır. Yine de yara iyileşmesi hastaya özeldir. Çok ender bazı hastalarda azgın yara iyileşmesi (keloid, hipertrofikskar) olabilir.Bu nedenle hastaların daha önce geçirdikleri ameliyat ve kesileri incelenmeli, anne, baba ve akrabalar arasında azgın yara iyileşmesi olup olmadığı sorulmalıdır.

Meme Kesisiz Küçülebilir mi?

Hastaların birçoğunda liposuction ile 3-4 mm'lik bir delikten meme küçülebilir. Bunun avantajı izsiz olmasıdır. Dezavantajı sarkmış olan meme başı komplexi istendiği ölçüde yükseltilemez. Bu teknikte iyileşme çok hızlıdır. Hasta aynı gün evine dönebilir.