huseyingunerlinks

AMELİYATSIZ BÖLGESEL İNCELME

Son yıllarda fazla kiloların insan sağlığı üzerine yapmış olduğu negatif etkilerin açıkça ortaya konması ve ince ve orantılı bir vücut yapısına sahip olmanın görsel olarak daha estetik olması nedeniyle günümüz insanı böyle bir forma ulaşabilmek için çok sayıda yöntem denemektedir.Bu yöntemlerin bazıları çok etkin ve başarılı iken bazıları etkisiz hatta zararlı bile olabilmektedir. Bu yüzden hangi yöntemin nasıl ve kimde kullanılacağına bu konuda uzman kişiler tarafından karar verilmesi gerekmektedir.Sağlıklı ve güzel bir vücuda sahip olmak için başvurulacak yöntemleri cerrahi olan ve olmayan yöntemler olarak iki ana gruba ayırabiliriz.Cerrahi olarak biz plastik cerrahların kullandığı yöntemler liposuction, karın germe, meme küçültme ve lazer lipoliz olarak kısaca özetleyebiliriz.Son yıllarda ilk defa merkezimizde kullanılmaya başlanan komplikasyon olasılığının neredeyse olmadığı lazer lipoliz bu konuda en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmuştur.  Ancak son yıllarda cerrahi olmayan yöntemlerde de büyük gelişmeler olmuş ve yeni teknoloji ürünü tıbbi cihazlar üretilmeye başlamıştır.

Cerrahi olmayan etkili vücut inceltme ve şekillendirme yöntemleri nelerdir?

Diyet ve egzersiz, mezolipoliz, radyofrekans, cryoterapi, noninvaziv ultrasonografik  yöntemler etkili yöntemlerdir. Bu yöntemlerden hangisi ve ya hangilerinin kullanılınacağına  kişi odaklı olarak karar vermek gerekir. Başarılı sonuçlar ancak bu yöntemlerden uygun olanlardan bir kaçı birlikte uygulundığında eldedilmektedir.

Özellikle vücut kitle endeksi % 30’un üzerinde kişiler için diğer yöntemlerden hangisi kullanılırsa kullanılsın öncelikle diyet ve egzersiz başvurulması gereken yöntemdir.  Çünkü bu değerin üzerinde bir vücut kitle endeksi bulunan kişiler obezite hastası olarak kabul edilmektedir ve diğer yöntemlerin daha başarılı olması için kilo alımının kontrolü gerekir.  Ancak bazı kişiler zayıf olmalarına rağmen bel, basen bölgesi gibi bölgelerde yağ birikimleri mevcuttur.Bu kişilerde diyet yarar yerine zarar bile verebilir bu yüzden diğer yöntemlerden biri ve ya birkaçı bu tür hastalarda kişi odaklı olarak seçilmelidir.

Non-invaziv ultrasonografik vücut şekilledirme nedir?

Ses dalgalarının cilt altı yağ dokusunda hücreleri yıkması prensibine dayanan bir yöntemdir Yıkılan yağ hücreleri karaciğer ve böbrekler tarafından metabolize edilerek vücuttan atılır. Bu yöntemin eski temsilcileri kavitasyon cihazlarıdır.Son günlerin gelişmiş teknolojisi ise güçlendirilmiş odaklı ultrasonografik vücüt şekillendirme cihazlarıdır.Bu cihazlar kavitasyon cihazlarından daha yüksek enerjiyi cilt altında tek bir noktaya odaklayarak yağ hücrelerini patlatmakta ve kalıcı olarak ortadan kaldırmaktadır.

ULTRASHAPE

Ultrashape nedir?

Noninvaziv güvenli bir ultrasonografik   vucut şekillendirme ve inceltme yöntemi olup ameliyat, kesi, iğne ve ya anestezi gerektirmez. Güçlendirilmiş dinamik odaklı ses dalgaları hedeflenen bölgede kan damarları, sinir ve cilde  zarar vermeden yağ hücrelerini  kalıcı olarak parçalar. Parçalan yağ hücrelerinin içeriği vücut tarafından metabolize edilir.

Ultrashape ağrılımıdır?Hangi bölgelere,  nasıl ve kaç seans uygulanır?

Uygulama ağrı oluşturmadığından herhangi bir anestezi gerektirmez.  İşlem sırasında hasta müzik dinleyebilir ve  kitap okuyabilir.Bel, basen, karın bölgesine uygulanabilir  Uygulama bölgesinin büyüklüğüne göre işlem yaklaşık 1-1.5 saat sürer ve öğlen arası tatilinde bile yapılabilir.  Genellikle 3 seans uygulanır ve seans araları 15 gündür. Her seans öncesi ölçümler  yapılır nihai ölçüm son seanstan  6 hafta sonra gerçekleştirir.

Kimler Ultrashape uygulaması için uygun adaylardır?

Vücut kitle indeksi %30’un altında olan ve bölgesel yağ birikimi olan hastalar uygun adaylardır. Özelikle cerrahi girişim düşünmeyen hastalar için kullanabilecek ana seçeneklerin başında gelir.  Bir nevi köprüden önceki son çıkış olarak nitelenebilir. Vücut kitle indeksi %30’un üzerinde olan hastalarda eğer sıkı bir diyet ve egzersiz programı uyguluyorlarsa motivasyonu artırmak amacıyla uygulanabilir.  Yine bu hastalarda cerrahiye engel bir durum varsa kullanılabilecek bir yöntemdir ancak bu grup hastaların beklentileri gerçekçi olmalıdır.

Ultrashape’in  ilk etkileri ne zaman ortaya çıkar? Kesin olarak ne kadar bir incelme sağlar?

İlk etkileri 2.haftada gözlenir.  Tüm seanslar tamamlandıktan sonra 1–2 beden incelme sağlanabilmektedir.

Ultrashape’in  etkileri kalıcımıdır?

Yağ hücreleri kalıcı olarak parçalındığından etkileri kalıcıdır.Ancak hastalar uygulama esnasındaki kilolarını korumalıdırlar.

Ultrashape uygulaması sırasında sıkı bir diyet uygulamak zorunlumudur?

Hastalara sıkı bir diyet programı önerilmez ancak yıkılan yağ hücrelerinin atılımını kolaylaştırmak ve hastanın var olan kilosunu korumak amacıyla karbonhidrattan ve yağdan fakir proteinden zengin bir ölçülü beslenme ile bol miktarda su içilmesi önerilir.  Yağ metabolizmasını kolaylaştıracak bazı vitaminler verilir.

Ultrashape uygulaması sonrasında ne zaman sosyal hayatıma dönebilirim?

Uygulama biter bitmez  normal hayatınıza dönebilirsiniz.  Yani öğle tatilinde bile uygulandıktan sonra işinize dönebilirsiniz

Ultrashape  başka yöntemlerle birlikte kullanılabilir mi?

Yeni versiyon cihazlarda dinamik çok odaklı güçlendirilmiş ultrasonografi vakum ve radyofrekansla kombine edilmiştir. Bu sayede dolaşım hızlandırılarak sonucun daha hızlı orta ya çıkması sağlanırken aynı zamanda cillte sıkılaşmada sağlanmaktadır

Ultrashape  selulit tedavisinde kullanılabilir mi?

Radyofrekasla  birlikte kullanıldığında selulitlerde önemli oranda azalma sağlayabilir Bu kombinasyona mezorterapinin eklenmesi  tedavinin etkinliğini artıracaktır.

Ultrasape’in  yan etkileri nelerdir?

Tıp  literatüründe gözlenmiş ve  bildirişmiş herhangi bir ciddi yan etkisi yoktur

Ultrahape kimlere uygulanmaz?

Hamilelere, ileri düzeyde karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olanlara uygulanmaz.

RADYO FREKANS

Radyofrekans (RF) yöntemi nedir?

Radyo dalgalarının sağladığı enerjiyle özellikle ciltteki bağ dokusunda sıkılaşma ve yenilenme prensibiyle çalışan cihazlarla uygulanan yöntemdir.  Bu yönntemin eski temsilcileri monopolar ve bipolar RF cihazlarıdır.  En son geliştirilmiş cihazlar ise 3DEEP RF  cihazlarıdır.

3DEEP RF

3DEEP RF nedir?

Eski monopolar  bipolar radyofrekans cihazlarından farklı son teknoloji ürünü bu yöntemde radyo dalgaları eski yöntemlerde olduğu gibi tek bir kaynak tarafından değil  geliştirilmiş başlıklar sayesinde çok kaynaynak tarafından  ve odaklı olarak  üretilmektedir. Bu sayede hedeflenen alanda eski  monopolar ve bipolar cihazlardan çok daha derine inerek  cilt yüzeyeyine ısınma ve hasara sebep olmadan etki sağlayabilmektedir.

3DEEP RF ağrılımıdır? Hangi bölgelere nasıl ve kaç seans uygulanır?

Uygulama ağrı oluşturmadığından herhangi bir anestezi gerektirmez.  Saçlı deri ve genital bölge hariç tüm vücut bölgelerine uygulanabilir.Özellikle yüz için kullanılan başlıkları sayesinde yüzde ameliyatsız olarak kırışıklıkları açmakta ve gerilme sağlamaktadır.   İşlem sırasında hasta müzik dinleyebilir ve kitap okuyabilir.Uygulama bölgesinin büyüklüğüne göre işlem yaklaşık 45 dakika -1 saat sürer ve öğlen arası tatilinde bile yapılabilir.  Genellikle 6 seans uygulanır ve seans araları 7gündür.

Kimler 3DEEP RF uygulaması için uygun adaylardır?

Vücut kitle indeksi %30’un altında olan ve bölgesel yağ birikimi ve özelikle ciltte gevşeklik ve sarkması bulunanlar bu yöntem için ideal kişilerdir.  Daha önceden klasik liposuction uygulanmış hafif orta derecede sarkması bulunan hastalarda da  etkin olarak bu sarkmaları toparlayabilmektedir.

Radyofrekansın ilk etkileri ne zaman ortaya çıkar? Kesin olarak ne kadar bir incelme sağlar?

Uygulama sonrası hemen ilk etkileri ciltte gerilme olarak hissedilir. Bir beden kadar incelme sağlar

Etki ne kadar sürer ?

Eğer Ultrasahepe ile birlikte kullanılırsa inceltme özelliği kalıcıdır.  Tek başına uygulandığındaöellikle  sarkmalara karşı yaklaşık 1-1.5 yıl  etkisi sürer ancak bu süreyi 6 aylık  aralarla tek seanslık koruyucu uygulamalarla daha da uzatmak mümkündür.

Kimlere uygulanmaz?

Hamileler, kalp pili ve kalpte ciddi ileti bozukluğu olanlar ve uygulma alanında  metal protezleri olanlarda  kullanılnaz. Uygulama esnasında vücuttaki piercing, küpe ,yüzük gibi  metal eşyalar çıkartılmalıdır.

Mezo-lipoliz nedir ?

Mezo-lipoliz temel olarak yağ eritici olarak nitelendirilebilecek fosfotidilkolin adı verilen bitkisel kaynaklı  bir  ilacın yağ dokusu içine enjekte edilmesidir. Bu enjeksiyon sonucunda yağ hücrelerinin metabolizması bozularak ölmelerine sebep olur.  Ancak son günlerde bu yöntem geliştirilmiş ve  bu ilaca başka bazı etkin ilaçların ve enzimler  eklenerek yağın vücüttan yıkılarak atılmasını sağlayan  ‘biyolipoliz’ yöntemi ortaya çıkarılmıştır.

Biyolipoliz nedir ?

Fosfotidilkolin, pentoksifilin, L-karnitin ve deoksikolat  gibi ilaçların  bir kaçının kişinin kişisel metobolizması  yapılan testler ortaya çıkarıldıktan sonra  yağ dokusu içine  özel uçlu enjektörlerle  verilmesi, gerektiğinde kişin durumuna uygun olarak  metobolizmasını düzenlemekve düzeltmek  için  bazı mineral,vitamin ve faktörlerin ağızdan ilaç olarak verilmesidir. Örneğin glikoz intoleransı olan bir hastada tıbbı  tedavi olarak  uygun dozda metforminle birlikte krom verilmesi gibi.

Kimler Biyolipoliz  uygulaması için uygun adaylardır?

Vücut kitle indeksi %30’un altında olan ve bölgesel yağ birikimi olan en uygun adaylardır. Vücut kitle indeksi %30’un üzerinde olan hastalarda eğer sıkı bir diyet ve egzersiz programı uyguluyorlarsa motivasyonu artırmak amacıyla uygulanabilir.

 

 

İletişim

Op.Dr.Huseyin_Guner_Facebook.jpg Op.Dr.Huseyin_Guner_Twitter.jpg Op.Dr.Huseyin_Guner_Youtube.jpg Op.Dr.Huseyin_Guner_Vimeo.png Op.Dr.Huseyin_Guner_Google_.jpg            

Superplast Estetik Cerrahi

Hakkı Yeten Cad. No:9 Fulya-Şişli/İstanbul Fulya Terrace Life Tel: 444 2 469

Muayenehane

Caddebostan Mah. Bağdat Cad. No:272 D:2/B Angora Residance Kadiköy/İstanbul  Tel: 0 (216) 369 09 99

 Tüm hakları Op.Dr.Hüseyin Güner'e Aittir. (2014)