huseyingunerlinks

Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı en sık uyguladığımız estetik cerrahi işlemlerden biridir. Estetik Burun Ameliyatı ile burun boyutunuz artırılabilir, azaltılabilir, büyük burun delikleri küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burnun alın ve dudak ile yaptığı açılar düzeltilebilir. Bu işlem sırasında nefes problemine neden olan kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir.

Estetik Burun Ameliyatı görünüşünüzü daha güzel hale getirir, özgüveninizi artırır. Operasyon sonrası toplum içindeki yeriniz ya da çevrenizdekilerin size davranışı değişebilir ama bu daha çok sizin artmış özgüveninize bağlıdır. Her hastamın, estetik burun operasyonundan ne beklediğini tam olarak anlayabilmek için en az 1 saat konuşuyorum. Kişilerin beklentileri gerçekçi olmalıdır.

Burnun yüzün harmonisini bozduğu kişilerde bu operasyon uygulanır, boyut ve açılar değiştirilerek burun yüze daha uyumlu hale getirilir. Estetiğin temel iki kuralı olan “oran ve simetri” yi bozan şekil bozuklukları bu operasyonda düzeltilebilir. Burun operasyonun sonrasında kişilerin bakışı, havası, gülüşü daha estetik hale gelir. Uzun burunlu kişilerde gençleşme illüzyonuna neden olur.

Burun içerisindeki eğrilikler burnun dışında da eğrilik oluşumuna neden olabiliyor. İçerideki eğriliği düzeltmeden burnun dışındaki eğriliklerin düzeltilmesi mümkün değildir. Burun bütündür ve bu yaklaşımla hem nefes problemleri hem de estetik kusurlar düzeltilmiş olur. Estetik Burun Ameliyatı olacak kişi 14-16 yaşını geçmiş ve kendi kararlarını verebiliyor olmalıdır.

İyi bir sonuç için iki önemli konu vardır. İlki, kişinin yüzüne yakışacak burun şeklini belirleme, İkincisi ise cerrah yaptığı doğru planı gerçekleştirme becerisine sahip olmalıdır. Biz kliniğimizde birinci koşulu sağlamak için  son teknoloji ürünü olan 3 boyutlu görüntüleme sistemini  (Three D Vectra) kullanıyoruz. Bu sistemin klasik  2 boyutlu görüntüleme programlarından farkı  3 boyutlu olması burnun önden, yandan, karşıdan , alttan ve üstten görüntüsünün planlanmasını ve değerlendirilmesini sağlaması. Bu sayede hastanın yüzüne en uygun burun şekline hastayla birlikte operasyon öncesinde bu sistem kullanılarak karar verilir.

Bu yöntemle bilgisayarda planladığım sonuca çok büyük oranda ulaşabiliyorum. Bu noktada kişinin kıkırdak, kemik ve cilt yapısı önem kazanıyor. Bu yapıların özellikleri, yara iyileşmesi sırasında 1–2 milimetreyi değiştirmektedir. Operasyonu kişinin yara iyileşmesini tahmin ederek modifiye ediyoruz. Tahmin sırasında yılların getirmiş olduğu bilgi ve deneyimlerimden yararlanıyorum.

Burun operasyonunu genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum. Hasta hem operasyon öncesi hem de operasyon sonrası ağrı duymaz ancak hastanın sesler nedeniyle rahatsızlığı ya da süre nedeniyle sıkılması cerrahın konsantrasyonunu etkileyebilmektedir. Baştan sona yoğun dikkat gerektiren bu operasyonun sonucu gösterilen titizliğe bağlıdır. Rötuş işlemleri için lokal anestezi tercih edilebilir.

ESTETİK BURUN OPERASYONU

Burun  kabaca 3 temel yapıdan oluşur.  Mukoza ve konka   adını verdiğimiz iç astar.  Bu  temel yapı  kabaca havanın nemlendirilmesi ve ısıtılmasını sağlar.  Kıkırdak ve kemiklerden oluşan   iskelet çatı.. Bu çatıı burnun şekillenmesi  ve hava yollarının açıklığının  korunmasını sağlar.  Üçüncü temel yapı dış yüzeyi örten cilt. Cilt nihai sonucun ortaya çıkmasını sağlar.   Klasik rhinoplasti ameliyatlarında iç astar doku ve kemik, kıkırdak çatıya yönelik işlemler yapılırken dış yüzeyi örten cilde uygulanabilecek işlem neredeyse yoktur. Bizim kullandığımız lazer teknolojisi nihai sonucu etkileyen dış örtüyü oluşturan cilt üzerinde pek çok işlem yapılmasına olanak sağlamaktadır.   Bunun yanı sıra kemiklerin yeniden şekillendirilmesi için eskiden  çekiç ve geniş osteotomlar kullanılmaktaydı. Sonra bunun yerini ince osteotomlar aldı. Artık son teknoloji olarak ultrasonik kemik kesiciler kullanabilmekteyiz.  Bu yöntemin avantajı ameliyat sırasında oluşacak kanamayı  azaltması ve ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişliği minimuma indirmesidir. Operasyon 2-3 saat sürmektedir. Estetik burun operasyonunda kıkırdak ve kemiklerin boyutları ve birbiriyle olan ilişkileri değiştirilir. Problemi az olan kişilerde kapalı teknik tercih ediyorum. Çok nadir olarak özellikle burun ucunda ciddi şekil bozuklukları olan kişilerde açık tekniği kullanıyorum. Her hastaya aynı tekniği kullanmak yerine hastanın problemlerine göre teknik seçimi daha doğru bir yaklaşımdır.

BURUN AMELİYATI SONRASI

Hastalar verilen ilaçlar sayesinde sadece servis odasını hatırlar. Estetik Burun Ameliyatı hasta için kolay cerrah için zor bir operasyondur. Operasyondan sonra 2–4 saat anesteziye bağlı sersemlik olmaktadır. Estetik Burun Ameliyatı sonrasında hastalar çok az ağrı duyarlar.

Bu operasyonda  klasik  olarak kemiklerin doğru şekilde kalması ve şişlikler için alçı, burun içindeki kanama ve şişlik için de tampon kullanılır. Ben sorulan ve korkulan bez tamponları hiç kullanmıyorum. Ancak  burunda çok aşırı deformite  ve deviasyon varsa  slikon  tampon kullanıyorum. Silikon tamponlar hem içindeki kanallar sayesinde nefes almanıza izin verir hem de yapışmadığı için çıkartılırken ağrı veya kanamaya neden olmaz.  Burnun şeklini korumak için alçı yerine  yeni teknoloji ürünü şeffaf termoplastik malzemeler kullanıyorum. Ten rengi özel bantlar kullanarak  bu malzemenin yüzde neredeyse fark edilmez hale getiriyorum. Böylece hasta sosyal hayatına daha kolay dönebiliyor.

Yeni teknikler ve yukarıda bahsettiğim teknolojik gelişmeler sayesinde  şişlik ve morluklar minumum düzeye inmiştir. Şişliklerin %80’i 3-5 gün içinde morluklar ise 10 gün içinde kaybolur. Hastalar rahatlıkla ertesi gün dışarı çıkabilir. Bir hafta  içinde normal hayatlarına döebilirler

İletişim

Op.Dr.Huseyin_Guner_Facebook.jpg Op.Dr.Huseyin_Guner_Twitter.jpg Op.Dr.Huseyin_Guner_Youtube.jpg Op.Dr.Huseyin_Guner_Vimeo.png Op.Dr.Huseyin_Guner_Google_.jpg            

Superplast Estetik Cerrahi

Hakkı Yeten Cad. No:9 Fulya-Şişli/İstanbul Fulya Terrace Life Tel: 444 2 469

Muayenehane

Caddebostan Mah. Bağdat Cad. No:272 D:2/B Angora Residance Kadiköy/İstanbul  Tel: 0 (216) 369 09 99

 Tüm hakları Op.Dr.Hüseyin Güner'e Aittir. (2014)