Alın ve Kaş Estetiği

Yaşlanma belirtileri öncelikle alın ve göz çevresinde izlenmeye başlar. Bu yüzden alın estetiği her zaman önemli olmuştur. Ancak alın estetiği için sadece yaşlanma belirtileri olması gerekmez. Yüzdeki oran, simetri ve uyumu sağlanabilmesi için de alın estetiği yapılmaktadır. Burun estetiği ameliyatı en iyi şekilde sonuçlansa bile güzel ve oantılı yüz hatlarına sahip olmak için bazen alın gibi yüzün diğer bölgelerine küçük dokunuşlar gerekebilir.

Kaş kaldırma alın kısmındaki çizgilerin düzeltilmesinde yardımcı olmaktadır. Düşük kaşın, alın kısmındaki çizgilerin ve kaz ayağı çizgilerinin tedavisinde kaş asma da başlı başına yeterli olabilmektedir.

Alındaki çizgilerin tedavisinde tek başına kaş asma (kaş estetiği) bazen yetersiz kalabilir. Bu durumda alın germe ameliyatı da eklenir. Alın ve kaşdaki düşüklükler yorgun ve yaşlı ifade verir. Alın kısmındaki gevşeme alın germe yöntemi ile toparlanmaktadır. Alın germe ameliyatı kişilerde genç ve daha dinç görünüm sağlar. 

Endoskopik alın germe ameliyatı kapalı yöntemle yapılmaktadır, diğer ameliyat yöntemlerine kıyasla kesi izinin çok daha küçük ve iyileşme süresinin daha kısa olması gibi avantajları vardır. Kişiye, cilt dokusuna ve yaşa bağlı olarak ameliyat yöntemlerine kara verilir. Ameliyat kesileri oldukça önemli olduğundan alternatif teknikler değerlendirilerek hasta için en uygun metod kararlaştırılır. Ameliyat sonrası alında oluşabilecek şişlik ve morarmalar kısa sürede geçecektir. Soğuk kompres uygulaması bu süreci hızlandırmaktadır.

Alın germe ameliyatı hastanın ihtiyacına göre  yüz germe ve göz kapağı estetik ameliyatlarıyla birlikte yapılabilmektedir. Hastanın en güzel halini ortaya çıkarırken özgünlüğünü ve doğallığını korumak bizim için çok önemlidir. 

Alın estetiği ameliyatı hakkında merak ettikleriniz:

• Alın Estetiği Nasıl yapılır?
Alın estetiği operasyonları genellikle kaş estetiği ile birlikte yapılmaktadır. Alın estetiği için kullanılan birkaç yöntem mevcuttur. Botoks bunlardan biridir çok çabuk cevap alınır. Bununla birlikte uygulanabilecek lazerli yöntemler de vardır, bunlar Ulthera ve 3Deep RF dir. Bu yöntemler cerrahi gerektirmediğinden daha konforludur hasta için de doktor için de tercih nedenidir. Ancak belli aralıklarla tekrarı gerekebilir.

Bu yöntemler yetersizkaldığında cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Alın estetiği operasyonları genellikle kaş estetiği ile birlikte yapılmaktadır. 

• Ameliyat sürecinde kesi nasıl gerçekleştirilir?
Alında sarkma mevcut ise endoskopik alın germe teknikleri kullanılmaktadır. Eğer kaş estetiği ile birlikte uygulanacak ise ve kaşın kuyruk kısmında yükseltme planlanmışsa, saçlı deri içinde yaklaşık 2 cm’lik bir kesi oluşturulur, kaşın kuyruk bölümünün serbestleştirilmesi ile daha yüksek bir noktaya asılır. Bu yöntemlerde genellikle sonuçlar kalıcıdır.

• Ameliyat esnasında anestezi uygulanıyor mu?
Alın estetiği ameliyatında lokal anestezi uygulanmaktadır. Ancak alın ameliyatına ek olarak başka cerrahi işlemlerde gerçekleştirilecek ise o zaman genel anestezi uygulanması gerekecektir. Hangi anestezi türünün kullanılacağına doktorunuz karar verecektir.

• Alın estetiği ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?
1. Öncelikle görme sorunlarınız varsa bunu doktorunuz ile paylaşmalısınız ve mutlaka tedavi olmalısınız.
2. Ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmalısınız.
3. Sigara kullanıyorsanız ara vermeli yada bırakmalısınız.

• Alın estetiği için uygun adaylar kimlerdir?
1. Alın bölgesindeki ince yatay çizgiler belirginleşmeye başladıysa,
2. Alında derin çizgiler varsa,
3. Kaşlar düşükse,
4. İki kaş arasında derin dikey bir çizgi varsa alın ameliyatı için uygun kişilerdir.