Finansterid - Medikal Tedavi

Finasterid kullanan kişilerin % 80’inde saç sayısı ve kalınlığında önemli artışlar gözlemlenmektedir.

Finansterid saç kaybını dengelemek, mevcut saçları korumak ve saç dökülmesini azaltmak için kullanılır.Finasterid bir 5α-redüktaz tip 2 inhibitörüdür. Bu testosteronun, dehidrotestosterona (DHT) dönüşümünü azaltır.

Finasterid kullanan kişilerin % 80’inde saç sayısı ve kalınlığında önemli artışlar gözlemlenmektedir. İncelen saçların kalınlaşmasını sağladığı gibi saç dökülmelerini de durdurur. Kaybedilmiş olan saçları geri getirmez. Vücutta kıllanmaya sebep olmaz.

Kullanılmaya başlamasını takriben 4-6 ayda etkisini göstermeye başlar. Maksimum etkiyi elde etmek için 2 yıl süre ile kullanılmalıdır. Etkisini korumak için sürekli kullanım önerilir.

Finasterid, incelmiş saçların mevut olduğu her bölgede etkili olmakla birlikte, orta ve tepe bölgeler üzerinde daha etkilidir.

Finasterid için önerilen doz günde 1mg’dir. Bilinen hiçbir ilaç etkileşimi yoktur.

Finasterid, hamile kadınlar tarafından ve karaciğer hastalığı olan hastalar tarafından kullanılmamalıdır.

Finasteridin bildirilen yan etkileri şunlardır:
- Libido (% 1.9), erektil disfonksiyon (% 1.3), ve ejakülasyon disfonksiyonun (% 1) belirtilen oranlarda azalması ya da artması.
- Bazı hastalarda, ilaç yan etkileri kullanımı kestikten sonra yaklaşık 3 ay süreyle devam etmektedir.
- Finasterid prostat spesifik antijen (PSA) seviyelerini azaltmak için çalışır ve nadiren jinekomastiye neden olabilir.

Finasterid saç için FDA tarafından onaylanan ilk ilaçtır. Öncelikle, saç kaybını dengelemek, mevcut saçları korumak ve saç dökülmesini azaltmak için kullanılır.