Jinokomasti

Erkeklerde Meme Küçültme

Jinekomasti, erkeklerde çeşitli nedenlere bağlı olarak gerçekleşen kadın tipi meme büyümesidir. Ergenlik döneminde veya ilerleyen yaşlarda memelerde büyüme meydana gelebilir. Ergenlik döneminde büyüme hormonlara bağlı olup geçici olmakla birlikte bazen kalıcı hale gelir. Meme büyümesi, çoğunluka yağ dokusu artışı bazen meme bazlerinin büyümesi veya her ikisinin oluşumu sonucu meydana gelir. Jinekomasti fazla kilo ve düzensiz beslenmenin yanında alkol, karaciğer fonksiyon bozukluğu, hormonal bozukluk sebeplerinden dolayı da olabilir. 

Jinekomasti, erkeklerde özgüven sorunu, duruş bozukluğu, giyim tarzının etkilenmesi gibi sosyal problemlerle sonuçlanabilir. 

Jinekomastide, üç tip evre vardır. Birinci evre sınırlı boyutlarda büyümedir. İkinci evrede göğüsler daha iridir ancak sarkma yoktur. Üçüncü evre memede büyümeyle birlikte sarkmanın da bulunduğu evredir. 

Jinekomasti spor veya ilaç kullanımı ile düzelmez. Ancak birkaç cerrahi veya medikal metotla çözüm oluşturulabilir. Jinekomastinin evrelerine göre nasıl bir tedavi izleneceği belirlenir. Birinci evre için liposuction, lazer lipoliz yöntemleri veya bazen biolipoliz enjeksiyonu yeterlidir. Daha ileri jinekomastide sarkmayı gidermek için fazla dokunun cerrahi ile çıkarılması gerekebilmektedir. Bu cerrahi işlem ortalama 1 saatlik basit bir operasyon olup genel anesteziye gerek kalmadan lokal ve sedasyon anestezi ile yapılabilir. Ameliyat izi minimumdur. Sarkmanın derecesine göre cerrahiye gerek kalmadan lazer lipoliz yöntemi ile hem yağ alarak memeyi küçültme hem de cilt germe sağlamak mümkün olabilmektedir. Jinekomastide vaser lipo ve smart lipo erkekler için en çok tercih edlien yöntemlerdir. Vaser lipo ultrasound (ses) dalgalarıyla yağları parçalar ve kas çizgilerini ortaya çıkararak doğal ve fit bir görünüm sağlar. Böylece fazla yağ ve ciltteki sarkma kesiziz giderilir. Vaser lipo ve smart lipo sadece yağ hücrelerine etkilidir; kas, sinir, damar gibi diğer dokulara zarar vermez. Kanama, morarma neredeyse olmaz ve iyileşme süreci oldukça hızlıdır. 

Ayrıca jinekomastinin birinci evresinde bazı hastalarda biolipoliz uygulamsı da oldıukça etkilidirç Biolipoliz içeriğinde PPC (fosfoditilkolin), L-Karnitin ve deoksikolat bulunan br ilaçtır. Küçük iğne uçlarıyla memeye enjekte edilen bu ilaç yağ dokusunda doğal parçalanma sağlar. Biolipoliz ile yağlar parçalandıktan sonra karaciğerde metabolize edilerek vücuttan atılır. Biolipoliz uygun hastada uygun dozda uygulandığında jinekomastinin tedavisidir. Biolipolizde herhangi anesteziye gerek kalmaz. İşlem ağrısızdır.