Kapalı Tip Burun Estetiği

Kapalı burun estetiğinde dışarıda görünen bir iz kalma olasılığı yoktur ve iyileşme süreci daha konforludur.

Burun estetiği ameliyatları kapalı burun estetiği ve açık burun estetiği olmak üzere iki teknikte yapılmaktadır. Bunun anlamı burun içinden ya da burnu açaraktır.

Açık burun estetiğinde burun alt ucundan atılan kesiyle cilt kaldırılır, burun kıkırdak ve cildi önden arkaya dek birbirinden ayrılır, kemik ve kıkırdak iskelet ortaya çıkar. Cerrah için uygulaması daha kolaydır. Ancak daha kolay olduğu ya da alışkanlık olduğu için cerrahın bu yöntemi seçmesi doğru bir yaklaşım olmaz. Zira küçük bir düzeltme ya da kemer küçültme için bile önden arkaya tüm burnun yapısal bütünlüğü bozulmuş olur.

Ameliyatın büyük kısmı bozulan burun yapılarını tekrar dikip sağlamlaştırabilmek için gereksiz bir zahmetle ve artan ameliyat süresiyle geçer. Hatta bazen burun güzel kısımları istemeden bozulabilir. Ayrıca açık burun estetiğinde burun ucunda yara izi kalma olasılığı vardır.

Kapalı burun estetiğinde burun kanadının iç tarafından kesi yapılarak kemik ve kıkırdak yapıya ulaşılır, cerrah için uygulaması daha zordur, burada cerrahi tecrübe çok önemlidir. Kapalı burun estetiğinde dışarıda görünen bir iz kalma olasılığı hiç yoktur. İyileşme süreci daha konforludur.

Burun estetiği tekniklerinin seçiminde hastanın burun yapısı büyük rol oynar. Ben çok nadir olarak, özellikle burun ucunda ciddi şekil bozuklukları olan kişilerde açık tekniği kullanıyorum.

Her hastaya aynı burun estetiği tekniğini kullanmak yerine hastanın problemlerine göre teknik seçimi daha doğru bir yaklaşımdır.