Mini Karın Germe

Mini Karın Germe

 

            Karın germe (abdomioplasti) ameliyatı, karın bölgesindeki fazla deri ile yağ dokusunun alınması ve gevşeyen kas dokusunun onarılarak gerdirilmesini içeren bir ameliyattır. Mini karın germe ameliyatı ise klasik karın germeye göre çok daha az kesi ile yapılan bir işlemdir. Daha sınırlı bir ameliyattır; klasik karın germe ameliyatına göre daha küçük alana uygulanır. Işlem sonucu kalıcıdır.

Hamilelik, aşırı kilo verilmesi, genetik gibi sebeblere bağlı olarak karında sarkma ve deformasyonlar oluşabilir. Bu sorunları ortadan kaldırmak için karın germe ya da mini karın germe ameliyatları gerekebilir.

Karın derisindeki sarkıklığın miktarı, deri elastikiyeti ve kas gevşekliğinin derecesi gibi faktörler değerlendirilerek hangi abdominoplastinin yapılacağına karar verilir. Karın bölgenizdeki sarkıklık ve bozukluklar fazla değil ise mini karın germe gibi daha az kesi ile yapılan basit bir işlem düzeltme sağlayabilir.

Mini karın germe ameliyatlarında göbek deliğinin yeri ve diğer anatomiler değişmez. Kesi boyu klasik karın germe ameliyatındakinden daha kısadır. Bu kesi kasık üstünden açılır. Işlemde açılan bu kesiden fazla deri ve yağ dokusu çıkartılarak alınır. Kas onarılarak gerdirilir ve açılan kesi kapatılır. Kesi izi iç çamaşırınızın altında kalcağından görüntü anlamında bir rahatsızlık vermez. Dikişler cilt altı gizli dikiştir ve dışardan görünmezler. Bir süre kızarılık şeklinde görünecek olan iz zamanla azalarak kaybolacaktır. Mini karın germe ameliyatı ortalama 1-1,5 saat sürmektedir. Ameliyat planına göre genel anestezi altında veya genel anesteziye gerek kalmadan lokal anestezi ve sedasyonla yapılabilir.

Ameliyat sonrası yepyeni bir görünüme kavuşursunuz. Cerrahi kesi daha küçük olduğu için iz problemi çok daha az yaşanır. İyileşme süresi kısadır ve normal yaşantınıza dönmeniz kolaydır. Mini karın germe ameliyatı, hamileliğe herhangi bir engel oluşturmaz ve gebelik süresi için bir sakıncası yoktur. Ancak hamilelik sonrası bir miktar gevşeme olabilir. Aşırı kilo alınıp verilmesi veya hamilelik dışında ameliyatın tekrarına gerek yoktur sonuç kalıcıdır.