Operasyon Sonrası Talimatlar

OPERASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

OPERASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

- Doktorunuzun verdiği ilaçları doktorunuzun önerileri doğrultusunda düzenli olarak kullanınız. (Antibiyotik ve Ağrı Kesici vs.)
- Operasyonu takip eden 5 (Beş) gün süresince boyun yastığı kullanılarak sırt üstü uyumanız gerekir. (Sağa, sola dönmeniz veya yüz üstü yatmanız ekim alanına zarar verebilir.) 
- Operasyonu takip eden 5 (Beş) gün süresince cinsel temastan uzak durunuz.
- 1 (Bir) hafta alkol ve sigara kullanmayınız.
- 10 (On) gün ekim alanını yağmur damlalarından ve güneşten koruyunuz.
- 10 (On) gün şapka (kliniğimizce temin edilen şapka kullanılabilir.) ve bandana takmak yasaktır.
- 10 (On) gün süresince fermuarlı veya düğmeli kıyafetler tercih edilmeli, baştan geçecek kıyafetler giyinilmemelidir.
- 1 (Bir) ay süresince spor, yüzme, solaryum, sauna, hamam, jakuzi ve güneşlenme yasaktır.
- Operasyon sonrası çok dikkatli olunmalı, özellikle ilk 10 (On) gün olmak üzere 6 (altı) ay süresince ekim alanının darbe almamasına özen gösterilmelidir.
- 6 (Altı) ay süresince saçınızı boyatmayınız, jöle ve sprey kullanmayınız ve saçınızı makasla kestiriniz. 6 (Altı) ay süresince kesinlikle makine kullanılmamalıdır.
- 2 (iki) yıl süresince propecia kullanmanız önerilmektedir. Etkisini korumak için sürekli kullanım önerilir. Propecia, hem mevcut saçlarınızı güçlendirerek dökülmesini önler hem de mevcut ve ekilen saçlarınızın kalınlaşmasını sağlar.

OPERASYON SONRASI HASTA BİLGİLENDİRME VE YIKAMA İŞLEMİ

Çok nadirde olsa yüzünüzde ödem/şişlik olur ise endişelenmeyin. 3 (Üç) gün içerisinde ödem/şişlik inecektir. Ödem/şişlik oluşmaması için kliniğimizce tarafınıza verilen buz jelini düzenli bir şekilde uygulayınız ve başınız öne doğru eğmemeye özen gösteriniz.
- Ekim bölgesinde kaşıntı ve/veya sivilcelenmeler oluşur ise kliniğimize başvurunuz.
- Operasyondan sonra 10 (On) gün süresince her gün düzenli olarak yıkamalarınızı yapınız ve 10. (Onuncu) gün ekim bölgesinde oluşan kabukları kliniğimizce size anlatıldığı gibi temizleyiniz.

Yıkamalar aşağıda belirtildiği şekilde yapılmalıdır.

- Öncelikle ekim bölgesine losyonunuzu sürün ve 15 dakika bekleyin.
- Basınçsız ve ılık su ile 15 dakika önce sürmüş olduğunuz losyonu hafif dokunuşlarla temizleyin. Ekim bölgesine sert ve ileri geri hareketler yapmayın.
- Kliniğimizce verilen şampuanı iki eliniz arasında ovuşturarak köpürmesini sağladıktan sonra hafif dokunuşlarla ekim ve donör bölgesine uygulayın ve basınçsız ve ılık su ile köpük kalmayacak şekilde durulayın. Şampuanlama ve durulama işlemini iki kez tekrarlayınız. 
- Ekim alanı, kağıt havlu ile yumuşak-hafif dokunuşla kurulanmalıdır.
- Size verilen şampuanı özellikle ilk 10 (On) gün mutlaka kullanınız. 10 (On) gün sonrasında kliniğimizce verilen şampuan bittikten sonra dilediğiniz şampuanı kullanabilirsiniz.