Saç Dökülmesini Önleyici Tıbbi Tedaviler

Saç Dökülmesini Önleyici Tıbbi Tedaviler

Kliniğimizde saç dökülmesi ve tedavileri konusunda farklı uygulamalarımız vardır.

PRP Saç Tedavisi

P.R.P. yani "Plateletten Zengin Plazma" kendi kanınızdan elde edilen trombositlerin özel işlemlerden geçirilerek saç nakli sırasında ve sonrasında ekim yapılan bölgeye ya da dökülme aşamalarında seyrekleşen bölgelere uygulanmasıdır.

PRP tedavisi uygulanan saç nakli hastalarında foliküllerin, ekilen alanda tutunma oranlarının arttığını ve operasyon sonrası yara iyileşmesinin hızlandığını gözlemlenmiştir. Genetik ya da mevsimsel sebeplerle seyrekleşmiş ancak tamamen dökülmemiş saçları olan erkek ya da kadınlarda tedavi amaçlı uygulanabilir.

Ayrıca 'Androjenik Areata' adı altında geçen bölgesel saç dökülmesi ‘saç kıran ‘hastalığında da başarılı sonuçlar alınmaktadır. PRP sistemi her saç nakli vakasına uygulanabilir. Kendi kanınızla yapılan bu işlem başka maddeler ihtiva etmediğinden tedavi sonrasında herhangi bir alerjik reaksiyon ya da enfeksiyon riski kesinlikle bulunmaz.

P.R.P yani "Plateletten Zengin Plazma" 1970' lerden beri tüm dünyada yara iyileştirmesini hızlandırmada kullanılan bir kan yan ürünüdür. P.R.P'nin bu etkisi Amerika'da FDA (Gıda ve İlaç İdaresi ) tarafından onaylanmıştır.

Saç Mezoterapisi / Saç Biostimülasyonu

Saç mezoterapisi saç dökülmesini durdurabilmek ve cilt altında uyumakta olan saç köklerinin bir kısmını aktif hale getirerek canlanmasını sağlamak amacıyla, saçlı deriye uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Saç biyostimulasyonu, dökülme nedeni belirlenerek, seçilen ilaç karışımlarının bölgesel olarak küçük dozlarda özel iğneler ve özel bir teknikle saçlı derinin derin dermis tabakasına enjekte edilmesidir. Bu özel aminoasit, vitamin ve mineral karışımı formül ile aktive olmuş kök hücrelerinin beslenmesi sağlamaktadır. Böylece kısa süreli değişiklikler yerine uzun dönemde kalıcı yapılandırmalar ile güçsüzleşmiş ve cansızlaşmış saçlar yeniden sağlıklı bir hale dönüştürülebilir, saçlı deri kan dolaşımı etkinleştirilebilir, lenfatik drenaj düzenlenebilir, collagen yapı güçlendirilebilir.

Saç dökülmesi tedavisi için, aktif duruma geçen tüm kök hücrelerin hızlanan metabolizmalarının beslenmesi için uygulanan mezoterapi/biyostimülasyon seansları 15 dakika sürmekte ve uzmanlarımız tarafından uygulanmaktadir.

Finansterid –Medikal Tedavi

Finasterid bir 5α-redüktaz tip 2 inhibitörüdür. Bu testosteronun, dehidrotestosterona (DHT) dönüşümünü azaltır.

Finasterid kullanan kişilerin % 80’inde saç sayısı ve kalınlığında önemli artışlar gözlemlenmektedir. İncelen saçların kalınlaşmasını sağladığı gibi saç dökülmelerini de durdurur. Kaybedilmiş olan saçları geri getirmez. Vücutta kıllanmaya sebep olmaz.

Kullanılmaya başlamasını takriben 4-6 ayda etkisini göstermeye başlar. Maksimum etkiyi elde etmek için 2 yıl süre ile kullanılmalıdır. Etkisini korumak için sürekli kullanım önerilir.

Finasterid, incelmiş saçların mevut olduğu her bölgede etkili olmakla birlikte, orta ve tepe bölgeler üzerinde daha etkilidir.

Finasterid için önerilen doz günde 1mg’dir. Bilinen hiçbir ilaç etkileşimi yoktur.

Finasterid, hamile kadınlar tarafından ve karaciğer hastalığı olan hastalar tarafından kullanılmamalıdır.

Finasteridin bildirilen yan etkileri şunlardır: Libido (% 1.9), erektil disfonksiyon (% 1.3), ve ejakülasyon disfonksiyonun (% 1) belirtilen oranlarda azalması ya da artması. Bazı hastalarda, ilaç yan etkileri kullanımı kestikten sonra yaklaşık 3 ay süreyle devam etmektedir. Finasterid prostat spesifik antijen (PSA) seviyelerini azaltmak için çalışır ve nadiren jinekomastiye neden olabilir. Finasterid saç için FDA tarafından onaylanan ilk ilaçtır. Öncelikle, saç kaybını dengelemek, mevcut saçları korumak ve saç dökülmesini azaltmak için kullanılır.

Minoxidil – Medikal Tedavi

Günümüzde uygulanıyor olmakla birlikte kliniğimizce önerilmemektedir.