Terleme Tedavisi

Botoks, terleme tedavisinde de kullanılıyor ve oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor. Özellikle el içi, ayak tabanı ve koltuk altı bölgelerinde etkili kullanılıyor.

İnsan vücudu, fazla efor sarf etme, heyecanlanma, strese girme vb. sebeplerle terler. Bu tüm insanlarda görülen normal bir durumdur. Aşırı terleme ise herkeste görülen bir durum değildir. Aşırı terleme ilerlemesi durumunda büyük sorunları da beraberinde getirir. Ter bezlerinin fazla çalışması ile deri yüzeyine çıkan ter miktarı artar ve kişinin sosyal ve gündelik hayatını olumsuz etkileyecek duruma gelebilir. Aşırı terleme rahatsızlığının teşhisi zordur, bunun sebebi terleme miktarının kişiden kişiye göre değişmesidir. Ter sıvısının salgılanması, sinir siteminin çalışma şekli ile doğru orantılıdır. Şunu da belirtmeliyiz ki terleme insanın doğasında olan bir durumdur ve toplumun yüzde 1’lik kısmında aşırı terleme problemi görülür. 

Aşırı Terlemenin Nedenleri
Aşırı terlemenin sebepleri arasında: kişinin fazla stres altında olması, sürekli kullandığı ilaçlar, böbrek üstü bezlerinde görülen rahatsızlıklar, tiroid bezinin gereğinden fazla çalışması, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, hormonlar,kalp yetmezliği, diyabet yer almaktadır. Aşırı terleme sorununuz olduğunu düşünüyorsanız öncelikle doktorunuza muayene olmalı ve problemin sebebinin öğrenmelisiniz. Daha sonra aşırı terleme tedavisi için uygun yöntemi doktorunuz sizin için belirleyecektir.

Aşırı Terleme Hangi Bölgelerde Görülür?
Aşırı Terleme genellikle avuç içi, koltuk altı, ayak tabanı ve bazen de yüz ve kasıkta görülmektedir. Terlemenin meydana geldiği bu bölgelerde bakteri üremesi de çok kolay olduğu için terleme kötü kokulara da sebep olur. Fiziksel ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler ve kişinin kendine olan özgüvenini kaybetmesine sebep olabilir.

Terleme Tedavisi Yöntemleri
Öncelikle hastanın açık renkli (daha çok beyaz), pamuklu ve hafif kıyafet ve çorapları seçmesi önerilir. Sonrasında ise terleme görülen bölgeler için kurutucu pudra ve kurutucu solüsyonların kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle pudra bölgedeki nemi alarak bölgenin kurumasını sağlayacaktır. 

Evde uygulayabileceğiniz bu yöntemler yeterli gelmiyor ise daha medikal yöntemlere başvurulmalıdır. Bunlardan biri İyontoforez yöntemidir. Özellikle el, ayak ve koltukaltı bölgesi için kullanılan bir yöntemdir ancak sık tekrarlanması gereken bir yöntem olması sebebiyle fazla tercih edilmemektedir. Hafif ve orta derece terleme sorunu yaşayan kişiler için daha uygun bir yöntemdir.

Son dönemde sıkça kullanılan ve başarılı sonuçlar elde edilen bir diğer yöntem ise botoks ile terleme tedavisidir. Evet yanlış okumadınız, yüzdeki ince çizgilerin görünümünü gidermek için kullanılan botoks, terleme tedavisinde de kullanılıyor ve oldukça başarılı sonuçlar sağlıyor. Özellikle el içi, ayak tabanı ve koltuk altı bölgelerinde sıkça kullanılıyor.

Botoks, aşırı terlemeye sebep olan sinirlerin ve bezlerin çalışmasını azaltarak terlemeyi de azaltır ve etkisi de ortalama olarak 12 ay kadar sürmektedir. Botoks, terlemeye karşı pratik bir yöntem olduğu için ve etkisi de diğer yöntemlere göre daha uzun oluğu için daha fazla tercih edilmektedir.

Botoks İleTerleme Tedavisi Nasıl Yapılır?
Çok ince uçlu bir enjektör ile terleme problemi yaşanan bölgeye botoks ilacı enjekte edilir. Uygulama sırasında aşırı bir acı hissi duyulmaz. Uygulama tek seansta ilgili bölgeye yapılır ve etkisi yaklaşık 1 yıl kadar sürer. Terleme miktarını gözle görülür şekilde azaltır, aynı zamanda terin kötü kokusundan da kurtulmuş olursunuz. Botoks ile terleme tedavisinde cerrahi müdahaleye gerek yoktur.

Kadın erkek herkesin tercih edebileceği bu yöntem birçok yaş grubuna da rahatlıkla uygulanabiliyor.