Yüz Burun Estetiği

Yüz burun estetiği, alın, çene, elmacık kemikleri ve dudakların birlikte ele alındığı burun estetiği yaklaşımıdır.

Birçok araştırma sonucu tabiattaki güzellik kavramının oran, denge, simetri ve uyumla ilgili olduğu gösterilmiştir. Yine araştırmalar sonucu güzel bir yüz için birçok açı ve orantı tespit edilmiştir. Örneğin alın, burun, çenenin birbirine oranları, bunların birbirleriyle ve yüz hatlarıyla yaptıkları açılar, gözlerin ve kaşların konumu ve yatay düzlem ile olan açıları gibi birçok ölçülebilir değer belirlenmiştir.

Bazen hasta için planladığımız burun estetiği ameliyatı estetik ve fonksiyonel açıdan en iyi şekilde sonuçlansa bile yüzdeki oran, simetri ve uyumun sağlanabilmesi içn burnun dışında da küçük dokunuşlara ihtiyaç olabilir.

Panfasiyorinoplasti; burun estetiği ile beraber alın, elmacık kemikleri, çene ve dudakların birlikte ele alındığı yeni bir burun estetiği ameliyatı yaklaşım konseptidir. Yani yüz ve burun estetiği biraradadır. Panfasiyorinoplastide güzel bir burunla beraber güzel bir yüzün de yaratılması hedeflenmektedir. Bunun için burun estetiği ameliyatı minimal invaziv bir şekilde yapılırken yüzün yumuşak dokuları da plastik gibi şekillendirilmektedir.

Bu amaçla hastanın kendisinden alınan küçük miktarda yağ enjeksiyonları yapılabildiği gibi ameliyatsız burun estetiği yöntemlerinde anlatılan dolgu maddeleri de kullanılabilmektedir. Yüz burun estetiğinde amaç; kişinin özgünlüğnü ve doğallığnı koruyarak yüzdeki oran ve simetriyi yakalamak , sonuçtaysa tüm yüzün ve burnun olabilecek en güzel halini ortaya çıkarmaktır.