Yüz Germe

Lazer Destekli Yüz Gençleştirme

Yüzümüzde yaş ilerledikçe kaslar zayıflar, gevşer ve yer çekiminin etkisine yenik düşerek sarkmaya başlar. Yağ dokusu zayıflar, azalır ve incelir ve bu yüzden üzerindeki deri bollaşır, buruşur, elastikiyetini yitirerek tüm yumuşak dokular ile birlikte sarkma yapar. Stres, sigara ce güneşin olumsuz etkileri bu süreci hızlandırır. Yanı sıra hacim kaybeder, incelir. Bu mekanizmalarla yüzdeki statik çizgiler ortaya çıkar. Diğer taraftan mimik kaslarının üzerindeki deri kıvrımlarının yıllar içinde belirginleşmesi ile dinamik çizgiler de ortaya çıkar. 

Bu değişiklikler erken dönemde (25-35 Yaş) botox ve dolgu gibi medikal tedavilerle düzeltilebilir. Daha ilerleyen dönemlerde (35-45) bu medikal tedavilere odaklı 'ultrasound (Ulthera)' ve 'odaklı çok kutuplu radyofrekans (3Deep RF)' gibi tedavilerin eklenmesi değişikliklerin düzeltilmesinde çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Bence bu medikal tedaviler doğru programlanıp, uygulandığında estetik cerrahinin çok önemli bir parçasdır. Cerrahi ile birlikte kullanılmasınsonuçların çok daha etkin, kalıcı ve iyi olmasına olanak sağlar. Dolayısıyla medikal tedaviler ile cerrahi tedaviler birbirlerinin alternatifi değil tamamlayıcılarıdır. Tabiki medikal estetik tedavilerin yeterli olmadığı durumlarada ameliyatlar tedavi seçeneğimiz.

Göz çevresindeki problemlerin  çoğunu blefaroplasti (göz kapağı ameliyatı) dediğimiz yöntemle çözmekteyiz. Bu yöntem lokal anestezi ve sedasyon altında alt ve üst kapakta var olan cilt ve varsa yağ fazlalıklarının ve sarkmalarının alınmasıdır. Biz kliniğimizde bu işlemleri lazerlerle kombine ederek kullanıyoruz. Lazerlerin en büyük avantajı elde edilen sonuçların başarısını ve kalıcılığını artırması ve yara iyileşme sürecini kolaylaştırmasıdır. Operasyon yaklaşık 45 dakika sürmekte ve hasta aynı gün hastaneden taburcu edilmektedir. Operasyon sonrası hastalar kendilerini 10 yıl daha genç hissedeler ve daha canlı bir bakışa kavuşurlar. Hastada kapakla beraber kaş düşüklüğü varsa o zaman hastanın durumuna göre ya dikişlerle kas kaldırma işlemini ya da endoskopik kaş kaldırma ameliyatını ekleriz. 

Gıdıdaki fazlalık ve sarkmaları ise hastanın ihitiyacına göre Biolipoliz (ilaç enjeksiyonuyla yağ eritme) ve  Lazer-Lipoliz (Slimlipo) yöntemleriyle halledebilmekteyiz. Lazer lipoliz lokal anestezi ve sedasyon altında gerçekleştirilmektedir. Ciltten 1-2 mm açılan deliklerden girilerek çok ince lazer ucuyla yağlar eritilmekte ve cilde germe işlemi uygulanmaktadır. Sarkmanın çok ileri düzeyde olduğu durumlarda çene altından 1-2 cm lik kesi ile endoskopik kas onarımı yapıp genç ve güzel bir boyun bölgesi elde etmekteyiz. Bir kaç gün süren şişlik ve nadiren morluk oluşabiliyor ancak hastalar birkaç günde normal yaşamlarına dönüyorlar. Bu yeni yöntemlerin avantajı ise klasik boyun germe ameliyatlarına göre daha az şişlik ve morluk olması, daha kısa sürmesi, iyileşme sürecinin daha kısa ve rahat olmasıdır. Dolayısıyla hastalar sosyal hayatlarına daha kısa sürede dönmektedirler.

Çok ileri derecede kırışıklıkları ve sarkmaları olan yüzlerde ise lazer destekli mini-lifting uygulamalarıyla çok başarılı sonuçlar almaktayız. Bu uygulamada lokal anestezi ve sedasyon altında yapıyoruz. Klasik yüz germedekinden çok daha küçük bir kesi ile girerek cilt altındaki destek dokuya germe uygulayıp ardından sarkan cilt dokusunu çıkartıyoruz. Bu işlemden sonra cilt kalitesini artırmak, cilt lekelerini düzeltmek ve özellikle dudak üstünde yoğunlaşan ince kırışıklıklar açmak için ileri lazer uygulamalarını işleme ekliyoruz. Hastalarımızda güzelliğin önemli bir kriteri olan elmacık kemiklerin dolgunluğu da kaybolmuşsa bu bölgeye hastanın kendisinden elde ettiğimiz kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu yapıyoruz. Bu sayede daha alımlı ve güzel bir yüz elde ederken aynı zamanda daha parlak ve genç bir cilt kalitesi oluşumunu sağlıyoruz.  Ameliyat sonrası oluşabilecek şişlik ve nadiren morluklar bir kaç gün içinde geçmekte ve hastalar kısa sürede tamamen normal hayatlarına dönerler. Lazer destekli mini-lifting klasik yüz germeyle karşılaştırıldığında; iyileşme süresinin ve kesinin daha kısa olması, klasik yüz germeyle düzeltilemeyen ince kırışıklıkların ve cilt kalitesinin düzeltilebilmesi çok büyük avantaj sağlamaktadır.