top of page

Alın ve Kaş Estetiği

ALIN BÖLGESİ ESTETİĞİ

 

Bir kısmı gençlikte, çoğunluğu ise yaşlanmayla birlikte başlamakla beraber alın bölgesi karşımıza birçok farklı estetik sıkıntıyla çıkabiliyor. Bu başlık altında alın bölgesinin estetik problemlerinden ve bunların çözümlerinden bahsedeceğiz. 

 

Alın Kırışıklığı ve Tedavisi

Alın Germe Ameliyatı

Alın Darlığının Tedavisi

Alın Genişliğinin Tedavisi

Alın Düzlüğünün Tedavisi

 

 

Alın Kırışıklığı ve Tedavisi

 

Yaşlanmanın ilk belirtilerinden biri alnımızdaki kırışıklıklardır. Başta gözümüze çok batmayan bu kırışıklıklar önceleri sadece mimik yaparken ortaya çıkarken (statik kırışıklık), sonraları mimik yapmaksızın da orada durmaya devam ederler. Bu kırışıklıkları, çıktıkları ilk dönemde alın ve kaş arası kaslarına (frontalis, procerus ve corrugator kasları) Botulinum Toksin uygulayarak çözmek mümkündür. Botulinum tedavisi yaklaşık 6 ayda bir uygulanarak bu kırışıklıkların yüze oturmasını engeller. Yani hem kırışıkları tedavi ederek giderir hem de ileri dönemde de önlem teşkil eder. (BOtulinum TOXin’i hepiniz biliyorsunuz, meşhur olan ismini sitemizde paylaşamıyoruz. Bununla da ilgili daha detaylı bilgiyi “Botulinum Toxin Uygulamaları” başlığımızda bulabilirsiniz. Okumanızı tavsiye ederim.) 

 

Ancak iyi bakılmamış, Botulinum uygulanmamış, iyi nemlendirmemiş ciltler aynı çorak topraklara dönerler. belli bir yaşta abu kırışıklıklar enine şeritler şeklinde yerleşmiş olur ve bu kez tedavisi daha zordur. Artık bu kırışıklıklar Botulinum Toxin’e istenilen cevabı vermemekte, geçmemektedir. Bu durumda “hyalüronik asit dolgusu” dediğimiz vücutla uyumlu maddelerle bu çizgilerin altını doldurarak çizgileri geçirmeye çalışırız. Bununla birlikte alındaki cilt kalitesini de arttırmak için derialtına “mezoterapi” uygularız. (Mezoterapi, cildin ihtiyacı olan ama bulamadığı vitamin, mineral, nem ve aminoasit gibi yapıtaşlarını derinin katmanları içine özel tekniklerle verildiği bir tedavidir. Bu tedavinin ayrıntılarını “Mezoterapi” başlığı altında inceleyebilirsiniz.)

 

Eğer alın kasları çok kuvvetli, alın çok kırışık ve dolgu-mezoterapi ve diğer tedavilere de cevap vermeyecek durumdaysa bu aşamada estetik cerrahi devreye girer ve “Alın Germe” ameliyatı uygulanarak istediğimiz kırışıksız, düz ve genç görünümü elde etmeye çalışırız. 

 

Alın Germe Ameliyatı

 

Alın germe ameliyatında izin mümkün mertebe saklı kalabilmesi için saç-alın birleşim noktasından girilir. Alın bölgesinin altına girerek buradaki kırışıklıklar açılır ve deri gevşetilerek alın yukarıya doğru gerilir. (Burada alın bölgesindeki duyu sinirleri geçtiğinde işlem sonrasında bir süre sonra geri gelen his kaybı yaşanabilir.)  Eğer alın çok darsa (saç-göz arasındaki uzunlamasına mesafe) bu işlemle saç çizgisi yukarı doğru taşınarak alın genişletilmiş ve rahatlatılmış ta olur. Gerilen kısımdan fazla gelen kısım çıkartılarak deri dikilir. 

Alın germe, bu tür yoğun kırışıklıkları olan kişilerde uygulanan yüz güldürücü bir ameliyattır. İyileşme süresi yaklaşık 10-14 gün civarındadır. Bu işlemin diğer avantajları ise alın gerilirken alttaki kaslara da müdahale edilerek kırışıklıkların iyice açılmasına olanak sağlaması ve beraberinde gerekliyse kaş kaldırma işlemine izin vermesidir. Alın germe hastaları, yatış gerektiren başka bir ameliyatla beraber yapılmadıysa veya hastanede yatış gerektiren başka bir durum yoksa aynı gün taburcu olurlar. Alın bölgesindeki pansuman 3. gününde açılır ve yıkanabilirler. İşlemden sonra bir süre alın bölgesinde hissizlik, ağrı ve karıncalanma olabilir. Genel olarak çok ağrılı bir işlem değildir. İlk birkaç gün olan ağrı normaldir ve ağrı kesicilerle hafifletilebilir. Alın germe sonrasında bir hafta baş yukarda yatış önerilir (birkaç yastıkla veya eğimli bir yüzeyde).  Ameliyat sonrasındaki dönemde alın ciddi şekilde kırışıklarından arındırılmış bir hale getirilir. 

 

 

Alın Darlığının Tedavisi

 

Yukarıda alın germe işleminde biraz bahsetmiştik ama üzerinden tekrar geçelim. Saç çizgisi ile gözler arasındaki dikey mesafe birbirine yakınsa buna dar alın diyoruz (genellikle çok sık saçlı kişilerde karşımıza çıkan bir durumdur). Burada alnın açılmasını, yüzün ferahlamasını, ifadenin güzelleşmesini hedefliyoruz. Alın derisinin serbestlenerek yukarı doğru alınması ve saç çizgisinin 1-2 santimetre yukarı alınmasıyla alın genişletme işlemi sağlanmış olur. Ameliyat ve sonrasıyla ilgili olarak yukarıda bahsedilen hususlar geçerlidir. 

 

Alın Genişliğinin Tedavisi

 

Alın genişliği çoğu zaman erkeklerin, bazen de kadınların sorunudur. Erkeklerde saç dökülmesine bağlı olarak alın bölgesi açılmakta, saç çizgisi geriye doğru gitmektedir. Kadınlarda da benzer tipte  saç dökülmesi olabilmektedir, ancak kadınlardaki durum genellikle yapısal, yani kendi yaradılışı gereği alın mesafesi açık olan bireylerdir. Eskiden bu tip durumlarda büyük ameliyatlar yapılmaktaydı, saçlı deri balonlarla genişletilip saçsız bölgeler kapatılmaktaydı, saçlı deride birçok kesiler ve yaralar oluşmaktaydı.

Bugün ise bu sorunun tedavisi, Türkiye’nin Dünyada başı çektiği saç ekimi işlemidir. (Saç ekimine ilgili başlıkta değindim, dileyenler ayrıntısına bu linkten ulaşabilirler.) Kısaca arka taraftaki saç köklerinin alınarak ön taraftaki saçsız alanlara nakli şeklinde uygulanmasıdır.

 

Alın Düzlüğünün Tedavisi

 

Yan profilden bakılınca dikkat çeken yüz öğeleri altta çene ve dudaklar, ortada burun ve üstte alındır. Bombeli yuvarlak bir alın ise bebeksiliğin simgesidir. Birçok ünlüye baktığımızda alınlarının ya doğuştan ya da estetik ameliyatla kavisli olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden biz de alına kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu uygulayarak alındaki düzlüğü gideriyor, daha yuvarlak ve çekici bir alın ve profil oluşmasını sağlıyoruz. Ayrıca alnın bu bombeliği burun kökündeki geçiş hissini de yumuşatıyor ve burun estetiğiyle eş zamanlı uygulandığında ameliyatın görsel başarısını da zenginleştirerek arttırıyor.

images-1.jpg
Dr.Huseyin Guner Instagram.jpg
Huseyin Guner Whatsapp.png
download.png
download-1.jpg
bottom of page