Ayak Bileği İnceltme

Ayak bileği estetiği operasyonundan önce ilk yapılan şey; bacak ile birlikte ayak bileği yapısını incelemektir.

Kadınlar için ince, zarif ayak bileklerine sahip olmak oldukça önemlidir. Kalın kemikleri inceltmek çok zordur oysa ayak bilekleri ve çevresine zarafet katmak bileklerdeki yağları uzaklaştırarak mümkündür. Önceki yıllarda ameliyatlı uygulanabilecek birçok işlem artık teknolojik yeniliklerle ameliyat gerektirmeden de sağlanabilmektedir. Fakat artık şu an dünyada ve ülkemizde ameliyatsız estetik uygulamaları ameliyatlı uygulamalardan daha çok ilgi çekmekte ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Öncelikle şunu kesinlikle belirtmek gerekir ki, ayak bileğindeki sorun kemik ise, bunu inceltmek kesinlikle mümkün değildir. Vücudumuzun tüm yükünü- ağırlığını ayak bilekleri taşımaktadır. 

Ayak bileği inceltme işlemi tecrübeli, alanında uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Ayak bileği incelterek daha zarif hale gelmesi işleminde de öncelikle lazer lipoliz tercih edilmelidir.

Lazer lipoliz, Ayak bileği inceltme uygulamalarında pratik bir çözüm teknolojisidir. Klinik ortamında yatış gerektirmeden ortalama 1 saat süreli lokal veya sedasyon anestezi ile yapılabilmektedir. İşlem öncesi uzmanınızın ayak bileği kısmına çizim yaparak planladıktan sonra işlem süreci başlar. İşlem sonrası uzun süre ayakta durulmaması ve yürüyüş yapılması özellikle tavsiye edilmektedir.

Ayak bileği estetiği operasyonundan önce ilk yapılan şey; bacak ile birlikte ayak bileği yapısını incelemek oluyor. Bu bağlamda en doğru sonucu alabilmemiz açısından uygulama yapılacak bölgeye yönelik çizimler uygulanıyor ve süreç başlıyor. Hastanın yürüyüş yapması faydalıdır; ancak ayakta hareketsiz durmasını önermiyoruz. Çünkü fazla ayakta durmak, ayak bileğinde şişlere neden olabilir.  Açık cerrahi ameliyat uygulamalarına alternatif olan ve sonrası komplikasyon yaşanmasını ortadan kaldıran oldukça başarılı ve yüz güldüren sonuçlar elde edilen cerrahiye alternatif teknolojik yöntemdir.

Ayak Bileği İnceltme Uygulamaları Hakkında Merak Edilenler:

• Ayak bileği inceltme nasıl bir işlemdir?
Ayak bileği kalın olan kişilerim tercih ettiği ayak bileği estetiği, ayak bileklerini şekillendirir ve daha zarif bir görünüm elde edilir. Öncelikle ayak bileğindeki kalınlığın sebebi belirlenir. (Daha öncede belirttiğimiz gibi kalınlığın sebebi kemik ise inceltme yapılması mümkün değildir.)

Yağ dokusunun sebep olduğu durumlarda ise çoğunlukla lazer lipoliz yöntemi kullanılarak uygulama gerçekleştirilir. Uygulama öncesi doktorunuz ayak bileğinizde işlem yapacağı yerleri kalem ile işaretler ve işleme başlar.

• Ayak bileğindeki kalınlığa sebep olan nedir?
Ayak bileğindeki kalınlık, ayak bileğindeki kemiğin kalın olması ya da ayak bileğinde yağ dokusunun oluşması sebebiyle olur. Ayak bileğindeki kalınlığa kas dokusu sebep olmaz, bunun sebebi ise ayak bileğinde kas bulunmamasıdır. Bazen bu bölgede yer alan kirişler de ayak bileklerinin daha kalın görünmesine sebep olabilir. 

• Ayak bileği estetiği sonrası nelere dikkat edilmelidir?
•Uygulama sonrası bu bölgeyi sıkı tutacak, baskı uygulayacak özel varis çorabı kullanılmalıdır. Ayak bileği oldukça nazik ve kolay şişebilen bir bölgedir. 

• Ayak bileği estetiği sadece inceltme işleminden mi oluşur?

Hayır. Ayak bileği inceltme uygulamaları, ayak estetiğinde önemli bir yer tutsa da farklı uygulamalar da bulunmaktadır. Bazı hastalar ayak bileklerini kalınlaştırmak istemektedir. Bazı kişiler ise aşırı terleme olan ayakları için terleme tedavisini tercih etmektedir. Terleme Tedavisi yazımızda da belirttiğimiz üzere bu işlem için botks kullanılmakta ve belirli aralıklar ile işlemin tekrarlanması gereklidir.

Bunların dışında özellikle son moda ayakkabıların rahat kullanımına yönelik olarak kemik çıkıntılarının bulunduğu bölgelere de müdahaleler yapılabilmektedir. Çeşitli dolgu ürünleri ile problemli bölgeye destek sağlanabilmektedir.