top of page

Bacak İnceltme

Bacak İnceltme

Üst Bacak (Uyluk) Germe

 

Yüksek kilolardan düşük kilolara düşüldüğü zaman hastaların bir kısmında deri bu kilo ve hacim değişikliğine adapte olamaz ve vücudun çeşitli bölgelerinde deride sarkıklıklar gelişir. Bu bölgelerden biri de uyluk veya üst bacak bölgesidir. Bu kilo verme sürecinde ne kadar egzersiz yapılırsa yapılsın derinin belli bir kendini toparlama potansiyeli vardır ve belli bir aşamada artık deri belirgin şekilde sarkmaya ve sallanmaya başlar. Fazla kilolarını vermiş olmak kişilere mutluluk verse de artık yeni problem bu sarkan ve hoş durmayan, kişilerde çoğu zaman özgüven problemlerine yol açan deri fazlalıklarıdır. Bu durumda çözüm uyluk germe ameliyatından geçmektedir. 

 

Uylukta deri sarkıklığının sırasıyla en çok olduğu iki bölge 1- uyluğun iç kısmı 2- arka kısmıdır. Yani en çok germeye ihtiyaç duyulan bu bölgelerdir. Uyluk germede kasık hizasındaki doğal katlantı boyunca kesi arkaya doğru uzanarak uyluktaki sarkan derinin fazlası alınır, veya bazı durumlarda bu fazlalık popo bölgesine aktarılarak hem popodaki hem de uyluktaki sarkıklık çözülmüş olur. 

 

Uyluk germe işleminde en sık karşılaşılan komplikasyon yara yeri ayrışmasıdır. Bunun sebebi kesinin hareketli ve gergin bir hatta saklanması gerekliliğidir. Karşılaşıldığında genellikle yara yeri pansumanla kısa sürede kapanmaktadır. Uzun vadede yara izi giderek sönümlenmektedir.

 

Uyluk germe, aynı karın germe ve kol germe ameliyatında olduğu gibi, kişinin fazla kilolarını tüp mide ameliyatı gibi bariyatrik cerrahi ile veya diyet-egzersiz programıyla veren kişilerde uygulanan, hayat kalitesini yükselten bir vücut şekillendirme ameliyatıdır.

bottom of page