top of page

Botox

Botulinum Toksin Uygulamaları

 

Botulinum Toksini’nin estetik ve plastik cerrahide kullanım alanları şunlardır:

 

Yüz kırışıklıklarının tedavisi

El, ayak ve koltukaltı terleme 

Ameliyatsız burun estetiği (burun ucu kaldırma)

Migren tedavisi

Diş sıkma ve gıcırdatma (bruksizm) tedavisi

Yüz inceltme tedavisi 

Baldır inceltme 

 

Yüz Kırışıklıklarının Tedavisi

 

Botulinum toksin, kasların işlevini azaltarak etki gösterir. Yüzümüzde de kırışıklıklara sebep olan kaslar da alnımızda, kaşlarımızın arasında, göz kenarlarında bulunmaktadır. Bu kaslara uygun dozda botulinum toksin uygulayarak bu fazla çalışan kasları dizginlemekte ve bu kırışıklıkların önüne geçebilmekteyiz. Doğal ve etkili bir sonuca ulaşmak için iyi bir anatomi bilgisi şart. Yüzün hangi bölgesinde hangi kas var, nereye ve kime ne kadar yapılır, bunlar önemli hususlardır. Botulinum toksin uygulaması yapan hekimler plastik cerrahi hekimleri, dermatoloji uzmanları ve medikal estetik sertifikası olan tıp hekimleridir. Yetkisiz kişiler tarafından uygulanan botulinum toksin uygulamaları istenmeyen sonuçlara ve düzeltmek için ek işlemlere ihtiyaç bırakabilir.

 

El, Ayak ve Koltukaltı Terleme Tedavisi

 

Bazılarımız için terleme ciddi bir problemdir. Özellikle biraz heyecanlandığında hemen ter basan, elleri ve ayakları terleyen kişiler için bu durum sosyal ve psikolojik bir yük olarak karşımıza çıkmaktadır. Tıpta “hiperhidrozis” olarak geçen bu durum günümüzde botulinum toksin uygulaması ile tedavi edilebilmektedir. El, ayak ve koltukaltında derialtı ter bezlerine yapılan bu uygulamada bu aşırı terleme sıkıntısı giderilebilmektedir. İşlemin belirli aralıklarla tekrara ihtiyacı vardır. Etkin ve memnun edici bir tedavidir. 

 

Ameliyatsız Burun Estetiği

 

Burun ucunun düşük (aşağıda) olması, özellikle güldüğümüzde daha da aşağı inmesi estetik olarak istediğimiz bir görüntü değildir. Burun ucunu aşağıya çeken kasları bloke ederek burun ucunun kalkması sağlanabilir. Ameliyatsız burun estetiğinde botulinum toksini dolgu uygulaması ve gerektiğinde ip askılama ve lazer tedavisi ile kombine ederek uygulayabilmekteyiz. 

 

Migren Tedavisi

 

Son yıllarda yapılan çalışmalar migrenin etrafındaki kas dokusu içinde sıkışan damarlardan kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bu bilgiden yola çıkılarak botulinum toksin ile migren tedavisi son yılların en etkin ve yüz güldürücü tedavilerinden biri haline gelmiştir. Sinirlerin çıktığı ve sıkıştığı “tetik noktalarına” uygulanarak bu sıkışmanın önüne geçilebilmekte ve bu sıkışıklık tedavi edilebilmektedir. 

 

Diş Sıkma ve Gıcırdatma (Bruksizm) Tedavisi

 

Diş sıkma ve gıcırdatma genellikle öfke ve stres bozukluklarında görülmektedir. Her ne kadar bu durumun tedavisi psikiyatrik olsa da hem diş gıcırdatmayı hem de buna bağlı gelişen çene tıklamasını ve ağrısını kontrol altına almakta botulinum toksin uygulamaları kullanılmaktadır.

 

Yüz İnceltme Tedavisi 

Oval bir yüz şekli kadınlarda estetik olarak görmeyi arzu ettiğimiz görünümdür. Bunu sağlamak için kullandığımız yöntemlerden birisi de botulinum toksin ile çene bölgesini inceltmek ve ovalleştirmektir. Bu sayede istediğimiz genç ve çekici yüz hatlarını sağlayabiliyoruz.

 

Baldır İnceltme

 

Alt bacak, baldır ve ayak bileği inceltmenin tedavisi her ne kadar en iyi Lazer SlimLipo olsa da, gerektirdiği durumlarda gastrocnemius kasının aktivitesini azaltarak bu tedaviyi desteklemek mümkün olmaktadır.

images-1.jpg
Dr.Huseyin Guner Instagram.jpg
Huseyin Guner Whatsapp.png
download.png
download-1.jpg
bottom of page