top of page

Brezilya Kalçası (BBL)

BUTTOCK AUGMENTATION (BRAZILLIAN BUTT LIFT)

BREZİLYA POPOSU ESTETİĞİ

 

 

Toplumun güzellik algısı her geçen gün değişmekte. Bugün popo şekli ve güzelliği, vücudun geri kalan bölgelerinin güzelliğiyle aynı önemde, hatta birçok kişi için daha da önemli. Kadınlar (ve daha düşük bir oranda da erkekler) daha iyi görünen, daha dolgun, daha yuvarlak ve daha kalkık ve selülitsiz bir sambacı poposu sahip olmanın peşinde! Bu trend çoğumuzun bildiği gibi Kim Kardashian gibi bazı ünlülerin brezilya poposu estetiği yaptırmasıyla daha da popular hale geldi.  Kadınlar artık kare veya ters üçgen şekilli ve hacimsiz popolarını daha yuvarlak, daha dolgun ve daha dik hale getirme arayışındalar. Kimisi sadece biraz duruşunu dikleştirmek isterlerken kimileri de abartılı, büyük ve ilgi çekici bir popo sahibi olmak istiyor. Brezilya poposu olarak meşhur olan bu işlemin diğer isimleri ise; “brazilian butt lift, BBL, popo estetiği, popo büyütme, popo dikleştirme, popo kaldırma ameliyatı” olarak geçmekte ama bunların içinde en sık BBL kullanılıyor. Popo estetiğinde iki yok kullanılıyor: biri popoya özel protez uygulaması ve ikincisi ve daha sık uygulananı yağ enjeksiyonuyla yapılan işlem.

 

Vücudunda bu işleme uygun yağ dokusu bulunmayan kişiler protezi için uygun bir aday olabilir. Popo arasındaki kıvrımdan açılan iki kesiden girilerek popo protezleri kas dokusunun altına yerleştirilir. İyileşmede şu sıkıntılarla karşılaşılabilir: yara ayrışması, enfeksiyon, kanama, sıvı birikimi, protezin içerde dönmesi, bu bölgedeki sinirlerin veya damarların yaralanması. Uzun vadede bu protezler içinde bulunduğu cebi gevşetip sarkıklık yapabilir. Burada daha çok daha çok sevdiğimiz, daha sorunsuz olan ve daha güzel sonuçları olduğunu düşündüğümüz yağ transferi (enjeksiyonu) ile yapılan popo estetiğinden bahsedeceğiz.

 

Biz estetik plastik cerrahlar bu işlemi yapabiliyor olmakta çok şanslıyız. Popoyu istediğimiz ölçüde büyütüyor, şekillendiriyor, aynı zamanda poponun dah güzel görünmesini sağlayan bel ve bacak bölgesine de inceltme işlemleri yapıyor ve bu çekici kıvrımları oluşturuyoruz. Ancak tabii ki her işlemde olduğu gibi popo estetiğinde de bazı riskler var ve bu risklerden bazıları da oldukça ciddi. Burada aklınıza gelebilecek türden soruları tahmin edebiliyoruz:

 

 

Popoya yağ enjeksiyonu neden riskli?

Yağ embolisi nedir?

Benim doktorum bu komplikasyonlardan nasıl korunuyor?

Bu işlemin daha güvenli yapılabilmesi için bir yol var mı?

Bu ameliyatı olmaya değer mi?

Sonuç istediğim gibi olacak mı?

 

Çok uzatmadan hemen bu soruların cevabına geçelim. Öncelikle cerrahi tekniğe bir göz atalım. Öncelikle popoya komşuluğu olan yerlerden yağ alıyoruz ve bunu yaparken hem buradaki fazla yağlardan kurtularak inceltme sağlıyoruz, hem de popoya vereceğimiz yağın hammaddesini elde etmiş oluyoruz. Ardından yağı işlemden geçirerek kök hücreden zenginleştiriyoruz ve saflaştırıyoruz. Buraya kadar risk çok az. Riskler yağı verme aşamasında başlıyor. Popoda iki bölge mevcut. Bunlardan biri kas üstü biri ise kas ve altı bölge. Kas üstü bölge derialtı yağ tabakası bölgesi. Yağın buraya verilmesi güvenli. Kas ve altındaki bölge toplar damarlardan zengin bir bölge ve yağın buraya verilmesi yağın damar içine kaçarak yağ embolisine sebep olma riski taşıyor. Demek ki ilk dikkat edilmesi gereken nokta güvenli bölgede kalmak ve kas bölgesine yağ vermemek. En son yapılan çalışmalar ve tecrübelerimiz gösteriyor ki, bu güvenli plana verilen yağlar aynı zamanda da estetik olarak iyi sonuçlar veriyor. Peki cerrahın dikkat etmesi gereken diğer noktalar neler? Yağın verilmesi sırasında hastaya verilen pozisyon çok önemli, uygun pozisyon riski azaltıyor. Alabileceğinden daha fazla yağ vermek yine basıncı arttırıyor ve yağın damar içine girme riskini arttırıyor. Buna da çok dikkat edilmeli. Bazı durumlarda kan pıhtılaşmasını engelleyen anti-koagülan veya anti-trombotik ilaçlarla destek yapmak gerekiyor. Yağı verme şekli de önemli, yağı büyük parçalar halinde ve kanülle, kanülü geri çekerken vermek gerekiyor. Basınçlı çoraplar ameliyatta bacaklarda derin ven trombozu olmasını engellemeye yardımcı olur. Bu kurallara dikkat edildiği taktirde Popo Şekillendirme (BBL) riskleri en aza indirgenmiş olur. 

 

Peki, tamam da bunca risk varken bu ameliyatı olmaya değer mi?  Birçok kadın olduğu ameliyattan son derece mutlu ve hep hayal ettikleri vücut kıvrımlarına ve popoya kavuşuyorlar. Burada iyi bilgilendirme ve hasta-doktor iletişimi çok önemli. Yapılacak işlem, büyüklük, şekil işlemden önce konuşulmalı, tartışılmalı. Kısıtlamalardan bahsedilmeli. Her şey konuşulduktan ve hasta-doktor güveni sağlandıktan sonra hastalar güvenle ameliyat olabilirler.

 

Peki benim istediğim gibi olacak mı? BBL, veya popo estetiği hem doktorların hem de hastaların en mutlu oldukları ve en tatmin oldukları ameliyatlardan biri. İyi bir danışma ve muayene ile sizin için uygun olan şekil ve büyüklüğe karar verilir. Sigara içiliyorsa işlemden en az iki hafta önce bırakmak gereklidir ve ameliyattan sonra da 6 ay boyunca kullanılmamalıdır. Tabii ki bizim için en iyisi hiç kullanılmamasıdır. Sigara transfer edilen yağ dokusunun yaşayabilirliğini azaltmakta ve ameliyatın başarısını olumsuz etkilemektedir.  İşlemden sonra 1 ay boyunca özel bir korse kullanılmalıdır.

bottom of page