top of page

Dolgu Hyaluronik Asit

Dolgu (Hyaluronik Asit) Uygulamaları

 

 

Hyaluronik asit vücutla uyumlu, emilebilir jel kıvamında bir maddedir. Estetik tıpta kullanımı yıllar içinde giderek artmış, medikal pazarda da önemli bir Pazar payına ve çeşitliliğe ulaşılmıştır. Bir hekim için bile kafa karışıklığı yaratacak kadar fazla markada ve çeşitte hyalüronik asit dolgu bulunmaktadır. 

 

Bu farklılıkların olmasında öncelikle kimyasal olarak “çapraz bağ” denilen kimyasal bağlar ön plandadır. Bu bağların sayısı ve şekli dolgunun akışkanlığını, kalıcılığını, etkinliğini ve yüzde hangi bölgede kullanım için ideal olduğunu belirlemektedir.  Yüz bölgesindeki kullanımlarına geçmeden önce belirtmek istediğimiz bir nokta var. Hyalüronik asit dolgular belli maliyetleri olan ürünlerdir ve maalesef ülkemize onaysız ve kullanımı tehlikeli ürünler girmekte ve yetkisiz kullanıcılar tarafından bu dolgular insan sağlığını tehdit etmesine rağmen kullanılmaktadır. Medyada da bunların yansımasıyla giderek artan şekilde karşılaşmaktayız. Aklı başında hiçbir hekim güvenmediği ruhsatsız bir ürünü hastasına kullanıp hem hastasını hem de kendisini riske atmaz. Bu yüzden dolgu tedavisi düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu tedavide tecrübeli ve yetkili bir hekime kendinizi teslim etmeniz.

 

Dudak Dolgusu

 

Dudaklarımız gözlerimizden sonra yüzde bakılan ikinci organdır. Uygun ölçüde kalın, şekilli ama yine de doğal duran ve yüzle uyumlu güzel dudaklar istediğimiz sonuçlardır. Dolgunun hangi hasta ve dudak tipinde nereye yapılacağı iyi planlanmalı ve öngörülmelidir. Aksi taktirde şişirilmiş ve kalınlaşmış ancak doğalın dışına kaymış dudaklarla karşılaşmak mümkündür.

 

Elmacık Kemiği Dolgusu

 

Elmacık kemikleri yüzün çekiciliğini belirleyen başka bir bölgesidir. Bu bölgenin belirgin olması ve sarkmaması bizim için önemlidir. Elmacık kemiklerini belirginleştirmek için kullanılan yöntemler kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu, hyaluronik asit dolguları ve kalıcı yüz implantlarıdır. Kalıcı yüz implantlarını çok ciddi bir çöküklük yoksa tercih etmiyorum. En çok kullandığım yöntemler diğer ikisi. Bu bölgede dolgu olarak daha sert, daha az akışkan, daha çok su çeken, lifting (kaldırma) etkisi yaratan ve hacim kazandıran çeşitleri tercih etmekteyim. Bu bölgenin daha da belirginleşmesini sağlamak için basit bir yanak inceltme işlemi olan bişektomiyi genellikle önermekteyim.

 

Çene Dolgusu

 

Belirgin hatları olan yüzümüzle orantılı büyüklükte bir çene yine yüz hatlarının en estetik niteliklerinden biridir. Çene ucu ve çene açısı bazı kişilerde yüzün geri kalanına göre küçük olabilmektedir. İngilizcede “jawline” ve “chin” olarak geçen bu bölgelere (çene hattı ve çene ucu) uygun miktarlarda ve tipte dolgu uygulandığında bu orantı sağlanmış olmaktadır. 

 

Burun Dolgusu

 

Burun kemerinin belirginliğini azaltarak kemeri gizlemek burun dolgusuyla mümkün olmaktadır. “Radiks” dediğimiz burnun en yukardaki, en çökük noktası iki gözümüzün tam ortasında bulunmaktadır. Bu noktanın ne kadar çökük ise kemer o kadar belirgin olmaktadır. Bu noktaya yapılan dolgu sayesinde burun kemeri göreceli olarak daha az belirgin olmaktadır. Bu işlem burnu küçültmemekte, hatta biraz daha büyütmekte ancak illüzyonik olarak kemeri saklamaktadır. 

 

Burun ucunda doğru noktalara yapılan dolgu ile burnu bir miktar uzatarak kaldırmak mümkündür. Burundaki ufak asimetrileri de kamufle etmekte dolgu kullanılmaktadır. Dolgu ile sağlanan burun estetiği ameliyatın yerini tutmaz, ancak ameliyata değmeyecek ufak tefek deformiteleri düzeltmek için veya ameliyat olmak istemeyen kişilerde kullanılabilir. 

 

Kırışıklıklara Yapılan Dolgular

 

 

Kaş arasında, üst dudakta ve alın bölgesinde oturmuş (statik) kırışıklıklar botulinum toksin tedavisine istenilen cevabı vermez. Böyle durumlarda bu boşluklar hyaluronik asit dolgu ile düzeltilebilir. 

 

 

Daha detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için bizi arayın veya Whatsapp üzerinden bize yazın.

images-1.jpg
Dr.Huseyin Guner Instagram.jpg
Huseyin Guner Whatsapp.png
download.png
download-1.jpg
bottom of page