top of page

Genital Estetik

Genital Estetik İşlemler

 

Günümüzde, vücudun diğer bölgeleri kadar genital bölgenin de estetiği önem kazanmıştır. Erkeklerde ve kadınlarda genital bölgeye ait çeşitli görünümsel sıkıntılar olmakla birlikte, bu yazıda temel olarak kadınlardaki genital estetik problemlerden bahsedeceğiz. 

 

Kadın dış cinsel organların bulunduğu bölgeye “vulva” denir. Bu bölgenin estetik problemlerini temel olarak üç başlık altında inceleyebiliriz:

 

  1. 1- İç dudaklardaki estetik problemler

  2. 2- Dış dudaklardaki estetik problemler

  3. 3- Mons pubis (karın ile vulva arasındaki yağlı doku) bölgesindeki estetik problemler

 

İç Dudaklardaki Estetik Problemler ve Labioplasti Ameliyatı

 

Vajinanın dışarıya açılan boşluğunda iç dudaklar dediğimiz yapılar bulunmaktadır (Latince ismi “labium minör” olarak geçmektedir.) Bunların normalde dışarıdan bakıldığında görülmemesi, dışarıya doğru sarkmaması estetik açıdan önemlidir. İç dudakların, dış dudakların arkasında gizlenmiş olarak durması gerekmektedir. Ancak doğum sonrasında, veya genetik olarak bazı genç kadınlarda bu iç dudaklar olması gerekenden büyük ve uzun olur ve dış dudakları geçerek estetik olmayan bir görüntü yaratırlar. Bu durum hem görüntü hem de fiziksel olarak rahatsız edici olabilmektedir. Bu sorunu yaşayan bir çok kadın daha genç yaşlarda cinsel yaklaşımlardan utanmakta ve çekinmekte, cinsellikten uzak kalmaktadır. Doğum sonrasında bu problemi yaşayan birçok kadının eşleriyle olan ilişkisi bu problemlerden dolayı bozulabilmektedir. Ayrıca iç dudaklarda bir çok erojen his içeren sinir ucu bulunduğu için çamaşırın içinde sürekli bir cinsel uyarıya sebep olabilmekte ve bu durum kadınlar için hem sosyal hem de psikolojik olarak son derece rahatsız edici olmaktadır. Bu durumun çözümü iç dudakların cerrahi olarak küçültülmesidir. Bu işleme “labioplasti” diyoruz. Labioplasti, genellikle lokal anestezi ve sedasyon (yatıştırıcı) altında uygulanan bu işlemde cerrahi tekniğin önemini vurgulamak isteriz. Dudakların boylu boyunca kesilmesi (marjinal labioplasti) eskide kalmış bir cerrahi teknik olup artık tercih edilmemektedir. Çünkü burada hem iç dudakların doğal kenarları yok edilmiş olmakta hem de erojen his bölgeleri alınmış olmaktadır. Günümüzde iç dudakları küçültmek için “wedge eksizyon” yani “kama şeklinde eksizyon” uygulanarak iç dudakların olması gereken doğal sınırları korunmakta ve bunun yanında erojen his bölgelerine de zarar verilmemektedir. Fazla doku çıkartıldıktan sonra eriyen dikişlerle istenilen şekil verilmekte ve pansuman yapılmaktadır. Bu ameliyattan sonraki bir hafta boyunca bu bölgenin hijyenine dikkat edilmeli ve antibiyotik kullanılmalıdır. Üç hafta ilişkiye girilmemelidir. Bu işlem günlük aktiviteleri yapmakta herhangi bir engel teşkil etmez, işlemden sonra hemen normal hayata ve iş hayatına dönülebilir.

 

2- Dış Dudaklardaki Estetik Problemler

 

İç dudakların etrafında daha kalın olan dış dudaklar (labium majora) bulunmaktadır. İç dudakların görünürlüğü dış dudaklardaki hacim azlığına da bağlı olabilmektedir. (Dış dudakların hacimli olması hem kadın dış genital güzelliğini arttırır, hem de vajinanın içinin dışarıdan bakıldığında görülmesini engeller. Böylelikle iç dudaklar da daha rahat gizlenmiş olur. Bu yüzden birçok zaman dış dudak ve iç dudak estetiğini birlikte yapmaktayız. Hem iç dudakları küçülterek şekillendirmekte hem de dış dudakları kişinin kendisinden aldığımız kök hücreden zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonu tekniği ile hacimlendirerek bütünsel bir yaklaşım göstermekteyiz. 

 

 

  1. 4- Mons Pubis Bölgesinin Estetiği

 

Mons dediğimiz yer, kadın dış genital organlarının hemen üstünde bulunan, derialtı yağ dokusundan zengin olan bölgedir. Bu bölgenin estetik problemi ise fazla kiloya bağlı bu bölgenin şimanlaması ve aşağıya doğru sarkması şeklindedir. Bu bölge şişman ama sarkık değilse SlimLipo Lazer Lipoliz tedavisi uygulanarak bu derialtı yağ tabakası azaltılabilir ve bu bölge inceltilebilir. Eğer eş zamanlı deri sarkıklığı da varsa hem SlimLipo hem de fazla derinin çıkartılması gerekebilir. Genellikle bu tür durumlarda karın derisinde de sarkıklıklar olabildiği için bu tür durumlarda karın germe veya mini karın germe işlemleri de beraberinde uygulanabilmektedir. 

 

 

Özet olarak iç dudaklar, dış dudaklar ve mons bölgesini kadın dış genital estetiği konusunda bir bütün olarak görmekte ve bu şekilde yaklaşmaktayız. Sadece bir yapının düzeltilmesi her zaman sonuç vermeyebilir, o yüzden bu bölgenin ahengini sağlamak için birkaç müdahaleye kombine ederek en iyi sonucu almaya çalışmaktayız. Yine kadınların başka bir sıkıntısı olan vajina gevşekliği ve buna bağlı cinsel yaşantının bozulması ayrı bir konu olmakla beraber bunun da tedavisi vardır. Bu konuyla ilgili “Thermi VA teknolojisi ile Vajina Sıkılaştırma” başlığı altındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

116442280_m.jpg

Inner Labiaplasty (For Labia Minora)

 

The excessive and lax labia minora are excised surgically. Here, the technique is extremely important to have a natural and unoperated appearance. Dr. Guner combines laser therapy to reduce the hyperpigmentation of the labia. This procedure is done under local anesthesia and sedation. If inner labiaplasty will be combined with outer labiaplasty, mons liposuction and other surgeries the operation can be performed with general anesthesia for patient comfort. The patient may be discharged the same day.

Outer Labiaplasty (For Labia Majora)

 

The outer lips, or labia majora should have a lively appearance, tight and full. By time, childbirth and weight gain and loss, the majora may deflate and become lax. In this condition, fat injection is necessary to provide the volume loss caused by fat atrophy.  The restored volume will also hide the minimal inner lip excess and the stem cells in the fat injection material will rejuvenate the labial skin. 

 

Clitoroplasty

 

In cases where the clitoris is hypertrophic, it can be reduced to a favorable size with surgical correction.

 

Vaginoplasty

 

Vagina loses its tightness with childbirth and aging. In some women, vagina is wide without any childbirth. In these conditions, depending on the laxity of the vagina, a surgical correction or energy-based vaginal tightening is necessary. Dr. Huseyin Guner’s approach is to combine surgical vaginoplasty with technologic vaginal tightening.

 

Who is a good candidate for genital aesthetic procedures?

 

If her medical status is healthy, every woman who is unhappy with her genital appearance can have a genital beautification operation. These operations do not affect virginity.

images-1.jpg
Dr.Huseyin Guner Instagram.jpg
Huseyin Guner Whatsapp.png
download.png
download-1.jpg
bottom of page