top of page

Göğüs Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı

 

Göğüs Büyütme Ameliyatları

 

 

Meme büyütme iki şekilde yapılır: 1- meme protezi, 2- yağ enjeksiyonu. Bazen de bu ikisinin kombinasyonu uygulanır.

 

Pratikte daha çok uygulanan yöntem meme implantı (protezi) ile meme büyütme tekniğidir. Bu protezlerin içinde biyo uyumlu silikon dokusu olduğundan çoğu kişi bu protezlere “meme silikonu” da demektedir. Biz de kliniğimizde FDA ve CE tarafından onaylanmış bu protezleri, hastanın vücut tipine, ihtiyacına uygun olarak, protezin markası, büyüklüğü, yüzey niteliğine göre seçmekte ve uygulamaktayız. Meme protezi ile meme büyütme ameliyatı ile ilgili birçok doğru ve yanlış bilgi dolaşmaktadır. Burada bu konularla ilgili sorulara yanıt vereceğiz.

 

Meme Büyütme Ameliyatını Kimlere Yapıyoruz? 

 

18 yaşını geçmiş, bu ameliyata engel teşkil edecek tıbbi bir sorunu bulunmayan kadınlara uygulamaktayız. 

 

Nasıl Uygulanır?

 

Memenin alt kıvrımından yapılan bir kesiyle girilerek meme dokusunun altında bir cep açılır. Meme protezi bu kesiden girilerek açılan cebe yerleştirilir.

 

 

 

 

 

 

Protezin Kas Altına veya Üstüne Konulması Ne Demektir? Hangisi Daha İyidir?

 

Meme protezi temel olarak iki düzlemden birine yerleştirilir: 1- Meme dokusu ile kas dokusunun arasına 2- Kasın altına. 

Görüs bölgemizin katmanları yüzeyelden derine doğru şöyledir: Deri, Meme Dokusu, Pektoral Kas, Kaburgalar. Göğsümüzde meme dokusunun altında “Pektoral Kas” bulunmaktadır. Bu kas oldukça hacimli ve güçlü bir kastır. Hangi protezi kime hangi düzleme yerleştireceğimize karar verirken en önemli etmen hastanın kendisinde bulunan meme dokusunun miktarı ve memenin sarkıklık durumudur. Meme dokusunun çok az olduğu kadınlarda hem ekstra bir hacim sağlamak için hem de meme protezini dışarıdan görünürlüğünü ve hissedilebilirliğini azaltmak amacıyla protezleri kas dokusunun altına yerleştirmekteyiz. Ayrıca bu düzleme konulan protezlerin sonrasında “kapsül kontraktürü” (protezin etrafında sert bir kapsül oluşması durumu) durumunun kas üstüne göre daha az olduğunu biliyoruz. Kas altına protez yerleştirmenin dezavantajı ise, ameliyatın meme altı düzleme göre biraz daha ağrılı olması ve ilerleyen dönemde kas hareketleriyle protezin de hareket etme ihtimali (buna animasyon diyoruz) olmasıdır. 

Protezin kas üstü, yani meme dokusu ile kas arasındaki düzleme yerleştirilmesi de memenin sarkık olduğu durumlarda daha iyi toparlama ve dikleştirme etkisi olması sebebiyle kullanmaktayız. Bu düzlemde uygulanan protezlerde kapsül kontraktürüne daha sık rastlanmakta, revizyon oranları daha fazla olmaktadır.

 

Pürüzlü (Textured) Yüzey ve Pürüzsüz (Smooth) Yüzey Nedir? Ne Farkı Vardır? Hangisi Daha İyidir?

 

Meme implantlarının içinde silikon jel, dışında ise bu silikonu çevreleyen dayanıklı bir yüzey bulunmaktadır. Vücuda girdikten sonra iç dokularımızla temas eden işte bu yüzeydir. Daha önce bahsettiğimiz kapsül kontraktürü problemi nedeniyle, yıllar içinde firmalar, bu durumun önüne geçebilmek amacıyla pürtüklü yüzey implantı geliştirmişlerdir. Gerçekten de meme-kas arası plana yerleştirildiğinde pürüzlü yüzeyli protezler daha az kapsül kontraktürüne yol açmaktaydı. Ancak yeni bilgiler ve çalışmalar, pürtüklü yüzey meme protezlerinin yeni bit tip kanser türüyle alakalı olabileceğini yayınlamaya başladı. Bu hastalık “Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma – BIA-ALCL” yani “Meme Protezine Bağlı Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma” olarak tanımlandı. Dünyada da artık çeşitli ülkelerde pürtüklü yüzey meme implantları yasaklanmaya başlandı. Kliniğimizde zaten eskiden beri kullanmadığımız pürtüklü yüzey implantları tercih etmemeye devam ediyoruz ve Türkiye’de de yakında yasaklanacağını düşünmekteyiz. 

 

Bunun yanında pürüzsüz (smooth) yüzey protezler hakkında böyle bir vakaya rastlanmamıştır. Pürüzsüz yüzeyli meme implantlarını yerleştirirken kapsül kontraksiyonu riskini azaltmak için genellikle kas altı plana yerleştirmeyi tercih ediyoruz.

 

Kısacası, yüzeyi pürüzsüz olan protezlerin kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.

 

 

Anatomik Meme Protezi Nedir? Yuvarlak Meme Protezi Nedir? Ne Farkı Vardır? Hangisini Daha İyidir?

 

Yuvarlak meme protezi simetrik, her yerinde eşit miktarda silikon jel bulunan, en sık kullanılan protez tipidir. 

 

Anatomik meme protezi ise damla şekilli, meme altına yerleştirildiği zaman üst kısmında daha az hacim, alt kısmında daha çok hacim bulunan bir şekilde olan protez tipidir. Bu protez doğal meme tipinin taklit edilmesi için üretilmiştir ancak, biz kliniğimizde bu tip protezi tercih etmemekteyiz. Bunun nedeni ise, genel olarak memenin doldurmak istediğimiz kısmı dekolte bölgesinde ortaya çıkacak olan üst kısımdır. Anatomik protezlerde ise üst kısım ince olduğundan bu kısmı istediğimiz ölçüde hacimlendirememektedir. 

 

Yuvarlak meme protezlerini ister meme altı düzleme, ister kas altı düzleme yerleştirelim, bizim istediğimiz doğal üst pol (üst kısım) dolgunluğunu çok daha iyi verdiğini gözlemlemekteyiz. Elbette ki damla şekilli anatomik protezler de birçok meslektaşımızın kullandığı ve tecrübeli olduğu bir protez tipidir. Ancak bir kendi kliniğimizde daha doğal ve daha istenilen sonuçları sağladığını düşündüğümüz yuvarlak ve pürtüksüz yüzeyli protezleri tercih ediyoruz. Bu protezleri de daha çok kas altı plana yerleştirmeyi tercih ediyoruz.  

 

Konulacak Meme Protezinin Büyüklüğü Neye Göre Belirlenir?

 

Konulacak meme protezin büyüklüğü, hastanın vücut tipine, isteğine ve bu isteklerinin gerçeklerle örtüşmesine göre kararlaştırılır. Temel olarak vücut şeklinden kastımız meme tabanıdır. Meme tabanı, memenin deri üzerinde kapladığı izdüşüm alanıdır ve protezin yerleşeceği alanı belirler. Göğüs kafesi dar olan kadınlarda tabanı küçük protezler yerleştirilirken, göğüs kafesi geniş kimselerde geniş tabanlı protrezler tercih edilir. Protezin tabanı genişledikçe, istenilen yüksekliği (projeksiyon) sağlamak için gereken protez hacmi de artacaktır. Yani özetle protezin hacmini belirleyen ilk faktör vücut yapısıdır. 

 

İkinci faktör ise hastanın nasıl bir büyüklük istediğidir. Kimi hasta göğsünün biraz büyümesini istediğini, farkedilmemesi istediğini ifade eder. Kimi hastalar orta büyüklükte, kimileri büyük istemektedir. Bazı hastalar ise gerçekle örtüşmeyecek, doğalın çok dışına taşacak büyüklüklerde memelere sahip olmak istemektedirler. Açıkçası bu tür doğalın çok ötesi isteklere temkinli yaklaşmaktayız, çoğu zaman da bu tür uygulamaları yapmamaktayız. Ancak küçük, orta ve büyük protezleri hastalarla görüşme esnasında kararlaştırıp, isteklerini, çekincelerini ve beklentilerini paylaşarak tartışmaktayız. Bu karar aşaması önemli bir süreçtir, zira protez yerleştirildikten sonra değişimi için tekrar ameliyat gerekmektedir.

 

Meme Protezleri Koltukaltından Yerleştirilebilir Mi? 

 

Evet, koltukaltından yapılan bir kesiyle de girilerek meme protezi yerleştirilebilir. Ancak bu çok tercih edilen bir yöntem değildir, bunun da birkaç sebebi vardır. Bunlardan birincisi iz koltukaltında kalmaktadır ve günlük hayatta meme altında kalan ize gör daha belirgin olmaktadır. İki; meme implantı ameliyatları için çok önemli olan kanama kontrolü; ki ufak kanamalar dahi ileride olacak kapsül kontraktürü oranlarını yükseltmektedir. Koltukaltı tekniğinde meme altına göre istenilen kanama kontrolü sağlanamamaktadır. Üçüncüsü ise koltukaltından girilerek kas altına yerleştirilememesidir. Her ne kadar koltukaltından girilerek kas altı konulan yayın ve bildiriler olsa da bu ameliyatı sadece zorlaştırmakta ve herhangi bir faydası bulunmamaktadır. 

 

Meme Protezinde Anestezi Nasıl Olur? İyileşme Süresi ve Taburculuk Süreleri Nedir?

 

Genel anestezi veya sedasyon (yatıştırıcı) destekli lokal anestezi altında yapılmaktadır.

 

Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu olurlar. 3. gününde bandajlar açılarak özel bir medikal sutyen kullandırılır. Bu sutyen 1 ay kullanılır. İlk 7-10 gün kadar fiziksel aktiviteden kaçınma önerilir. Burada en önemli nokta kollara yük binmemesidir. Özellikle protez kas altı yerleşimliyse, iyileşmenin daha hızlı ve konforlu olabilmesi açısından kol hareketlerinin kısıtlanması gerekmektedir. Hastalar 1. ayında normal hayatlarına tam olarak dönmüş olurlar.

 

Meme Protezinde Ameliyat İzi Nasıl Olur?

 

Ameliyattan sonra meme altındaki izin en son halini alması 1 senedir. Meme katlantısı hizasında, konulacak protezin büyüklüğüne göre 3 ila 5 cm boyutunda bir iz kalmaktadır. Bu izler iyileşirken önce kabuklanır, sonra pembe bir hal alır, sonrasında aylar içinde ten rengine dönerek normal bir hal alır. Meme protezinde iz problemleriyle çok karşılaşmıyoruz. Nihai iz meme katlantısına gizlenmiş, deriyle aynı renkte ortalama 4 cm bir iz olmaktadır.

 

Meme Protezi Süt Vermeye Engel Olur Mu?

 

Bu ameliyatta süt bezlerine ve kanallarına herhangi bir zarar verilmez bu yüzden de süt vermeye herhangi bir engel teşkil etmez.

 

Meme Protezi Patlar Mı?

 

Eski teknoloji ile üretilmiş meme protezlerinin yüzey dayanıklılıkları zayıftı o yüzden eskiden sıklıkla “Silikonu Patladı” gibi meme protezi patlaması haberleri duyardık. Ancak günümüz teknolojisiyle üretilen meme protezlerinde nano yüzey teknolojisi kullanılmakta ve bu protezlerin üzerinden kamyon geçse dahi patlamamaktadırlar. Yani bu durum artık korkulacak bir durum olmaktan çıkmıştır.

36906124_m.jpg

Breast implants are placed from the inferior mammary fold with an incision of 4 centimeters. It can be placed under the breast tissue or the muscle tissue. The pocket is decided by your doctor regarding your breast type and volume. If the breast volume is too little or skin quality is low, then the implant to be placed can be felt from outside and make some folds, so in these patients an under-muscle placement is considered to hide the details of the implant. An implant is not noticed from outside if the right implant is chosen and placed in the right pocket.

Breast augmentation can be performed under general anesthesia or sedation. Sedation anesthesia is a half-sleep that the patient does not feel any pain and stress. Its advantage is that she can wake up easily and can be discharged 1-2 hours after the operation. Patients can go home the same day or the next, depending on the operation and type of anesthesia. 

Even if breast implant is the most popular and preferred method for breast augmentation, augmentation with fat injection is also possible under appropriate conditions. Fat is taken from other body parts like abdomen or hips with liposuction and is separated and becomes purified fat. Then the fat is given back to breasts for enlargement. In this technique there is only a scar of a 2 millimeters cannula incision.

 

In breast augmentation, scar is hidden to the fold under the breast, so it is hidden and hardly noticed. Postoperative dressings and corset is used for a better shaping of breasts and to minimize the scarring. At first, there will be a red scar, in time the scar will reduce and its color will turn to skin color. The implant to be put is extremely enduring and has almost no risk to burst. It cannot be damaged unless a sharp object is inserted. (We hope this does not happen.) Implant does not restrain nursing or pregnancy. In your first doctor control, the dressings are removed and a specific bra should be used for a month. If the implant is placed under the muscle, sports and heavy weights are avoided for a period.

images-1.jpg
Dr.Huseyin Guner Instagram.jpg
Huseyin Guner Whatsapp.png
download.png
download-1.jpg
bottom of page