top of page

Göğüs Küçültme

Göğüs Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı

 

Büyük memeler eskiden beri birçok kadının büyük bir problemi olmuştur. Büyük memeler sırtta ağrı yapar, vücut duruşunu bozar, kamburluk yapar, bel ve sırt ağrıları yapar. Aynı zamanda meme altında hijyen problemlerine yol açar, sıcakta pişik olur ve sık sık dermatitlere ve mantar enfeksiyonlarına yol açar. Bütün bunların yanında görsel olarak kadınları olumsuz etkiler ve bu da psikolojik yıpranmaya, özgüven eksikliğine, utanmaya ve içe dönüklüğe sebep olur. Meme büyüklüğünün tedavisi kuşkusuz hem bir sağlık probleminin çözümü, hem görsel estetik bir problemin çözümü, hem de psikolojik bir sorunun çözümünü teşkil etmektedir. 

 

Başvuran kadının vücut tipine göre, meme boyutları ve tipine göre, mevcut tanımlanmış birçok meme küçültme tekniğinden birini tercih etmek gerekir. Bu teknikler kendi içinde küçültme oranına göre, izin nerelerde olacağına göre ve meme başının nereden besleneceğine (yani kan akımına) göre cerrah tarafından belirlenir. 

 

Bu ameliyatı olmayı düşünen adaylar için sağlık durumu çok önemlidir. Ek kronik hastalıklar, sigara ve alkol kullanımı ameliyat sonrası başarıyı olumsuz etkileyebilir, yara iyileşmesinde gecikmeye yol açabilir. Bu yüzden sigara ve alkol bırakılmalı, altta yatan kronik bir hastalık varsa (örnek: şeker hastalığı) bu hastalık kontrol altına alınmalıdır.

 

Meme küçültme ameliyatından sonra meme başı etrafında dairesel olarak bir iz, meme başından aşağıya doğru uzanan dik bir iz, ve daha büyük memelerde de meme katlantısı boyunca bir iz kalır. Bu izler zaman içinde sönümlenerek azalır ancak tam olarak yok olmaz. Bu izlerin kimde nasıl kalacağı kişinin bünyesine ve yaraya olan vücudunun tepkisine bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda yara izinin daha iyi kalması için uygun lazer tedavilerine başvurabilmekteyiz.

 

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Genel olarak bir gece yatış sonrası taburcu edildir. Direnler 1 veya 2 gün tutulur. (İçerde kan veya sıvı birikmesi olmaması için) Hasta yaklaşık 1 haftada işine dönebilir. Genel olarak çok ağrılı bir ameliyat olmamakla birlikte ilk 2-3 gün olan ağrı, ağrı kesicilerle rahatlıkla atlatılabilir. 

 

Meme küçültme ameliyatında süt kanallarının bazıları kesilmektedir, bu yüzden ameliyat sonrasında süt verememe riski bulunmaktadır.

 

Meme büyüklüğünün tedavisi ile hastalar hafiflemekte, tekrarlayan dermatitler ve mantar enfeksiyonları yok olmakta, kendilerine uygun kıyafetler seçebilmekte, özgüvenleri artmakta ve daha mutlu bir şekilde hayatlarına devam edebilmektedirler. 

 

 

Meme küçültme ameliyatı ile rahat, mutlu ve özgüvenli bir hayata başlamak için bizimle hemen iletişime geçin!

63395973_m.jpg
images-1.jpg
Dr.Huseyin Guner Instagram.jpg
Huseyin Guner Whatsapp.png
download.png
download-1.jpg
bottom of page