top of page

Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

 

Kepçe kulak veya belirgin kulak, çocuklarda ve erişkinlerde psikolojik ve sosyal sıkıntılar yaratabilen, tedavisi kolay bir durumdur. Çocuklar okulda veya mahallede arkadaşları tarafından alay edilmelerinden dolayı psikolojileri olumsuz etkilenebilmektedir. Hayatına belirgin kulakla devam eden yetişkinler de çoğu zaman kulaklarıyla ilgili içsel bir özgüvensizlik durumu yaşayabilmektedir. Kadınlar kulaklarını uzattığı saçlarla kapatırlar, saçlarını kulaklarım görünür korkusuyla toplayamazlar. Erkeklerin ise çoğu zaman bu şansı da yoktur. Kepçe kulak çocuk yaşlarda tedavisi daha sık yapılan bir ameliyat olmakla birlikte yetişkinler de sıklıkla bu işlem için başvurabilmektedirler.

 

Kepçe Kulaklarda Problem Nedir?

Kepçe kulaklı hastalarda kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniş olabilir. Konka denilen kulağın iç kısımda yerleşimli kaşığa benzeyen kıkırdak yapısı büyük ve oval olabilir. Bu durumlar kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu durum daha da belirginleşir. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımların olmaması kulağın gereken açılanmasına engel olur ve kepçeliği arttırır.

 

Kepçe Kulakların Ameliyat Dışı Çözümleri var mı?

Evet kepçe kulaklı çocuklar doğumdan hemen sonra fark edilirlerse bu mümkündür. Bir plastik cerrah denetiminde bu bebekler 2-3 ay aileleri tarafından günlük uygulanan kulak bandajıyla tedavi edilebilirler. Bu tedavi sonrasında düzelen kulaklar bir daha eskisi gibi kepçeleşmezler.

 

Bu Ameliyat En Erken Kaç Yaşında Yapılabilir?

Bu en küçük yaşta yapabildiğimiz estetik ameliyattır. Okula başlamadan önceki dönemde uygulanabilir. Bu işlemden önce çocuklarla çok iyi konuşmak ve bilgi vermek gerekir. Yetişkinlerde başvurulan her yaşta uygulanabilir.

 

Narkoz Almak Gerekli midir ?

Ameliyat erişkinlerde, lokal anestezi ve sedasyon (yarı uyku hali) anestezisi ile yapılır. Çocuklarda genel anestezi (narkoz) tercih edilebilir. Ameliyathane ortamı tercih edilmelidir. Kepçe kulak ameliyatında yapılan temel şey dikişlerle ve fazla kıkırdağın uzaklaştırılmasıyla kulak şeklini değiştirmektir. Böylece kulak saçlı deriden hafif bir açıyla ayrılacak kadar açık bir hale getirilir ve üzerindeki eksik olan kıvrımlar oluşturulur. 

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Kulak estetiği ameliyatı için kullanılan bir çok teknik mevcut olup hepsinde hedef aynıdır. Cerrahın tecrübesi ve hastanın deformasyonunun derecesi sonucu etkiler. Bazı tekniklerde tam kulak arkasında bir kesi yapılıyorken, diğerlerinde kulak önünden kesiler tercih ediliyor. Kulak arkasında iz daha kolay gizlenirken, kulak ön yüzünden yapılan ameliyatlarda cerrahi işlem daha kolay uygulanabilir. İkisinin de avantaj ve dezavantajları var. Kepçe kulak nedeniyle başvuran hastalarımızın yaklaşık yarısında problem sadece kıvrımların az olması şeklindedir, kulak ile saçlı deri arasındaki açılanma normaldir. Bu hastalarda “modifiye kaye” yöntemi kullanılabilir. Bu yöntem sırasında ciltte geniş kesi yapılmadan iğne ile delikler açılmaktadır. İşlem bu deliklerden gerçekleşmektedir. 

 

Kesisiz ve Tenişçi Bandajsız Kepçe Kulak Ameliyatı Mümkün mü?

Evet mümkün. Ben hastalarımın çoğunda kulak arkasında açtığım birkaç iğne deliğinden geçirilen iplikler yardımıyla kulak kepçesini şekillendirerek kepçe kulak ameliyatını gerçekleştiriyorum. Ameliyat sonrası ten rengi fark edilmeyen bantla birkaç adet bant kullanıyorum. Bu bantları da ameliyat sonrası 2.-3. gün alıyorum.

 

Ne Zaman İyileşebilirim?

Hastaların çoğu ameliyat günü akşam evlerine giderler. 2-4 gün sonra bantlar açılıp yıkanabilirler ve aktif sosyal hayatlarına geri dönebilirler.

images-1.jpg
Dr.Huseyin Guner Instagram.jpg
Huseyin Guner Whatsapp.png
download.png
download-1.jpg
bottom of page