Lazer Lipoliz

Lazer Lipoliz

Lazer Lipoliz

Lazer Lipoliz ile ilgili milyonlarca yazı yazıldığı için ben burada kendi hikayemi anlatmayı daha uygun buldum. Lazer Lipoliz’i ilk kez 1991 yılında ankaradaki TPRECD (Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği) ulusal toplantısında duydum. Meslekte büyüğüm olan Prof.Dr. Arman ÇAĞDAŞ dünyada ilk kez kendi bir araya getirdiği lazer ve liposuction sistemiyle Lazer Lipoliz denemelerine başlamış ve ilk sonuçları çok umut veri olduğu için kongrede sunum yapmıştı.

Hiç unutmuyorum toplantıya bir gün katılmış ve dünyada bir ilk olan aynı bildiriyi iki gün sonra uzakdoğuda düzenlenecek olan Asya Pasifik Plastik, Estetik Cerrahi toplantısında sunabilmek için toplantıdan erken ayrılmıştı. Bildiriyi beğeni konusunda seçiciliği ile tanınan değerli hocam Prof.Dr.Onur EROL’da çok beğenmiş ve sunuyu öven uzun bir konuşma yapmıştı.

Prof.Dr. Arman ÇAĞDAŞ hocamın bu yaratıcı fikri çok geçmeden italyan firmaları tarafından sahiplenildi ve Deka firması ilk Lazer Lipoliz platformu olan Smartlipo cihazını geliştirdi. İşte Lazer Lipoliz maceram 2005 yılında çıkan bu cıhazı 2006 yılında satın alarak başladı. Türkiye‘ye bu lazer teknolojisini ilk ben getirmiştim.

İlk sene meslektaşlarım arasında, eski liposuction köyüne yeni alet getirmekle ilgili epey eleştirildim. Sonuçlarım çok iyiydi ve bunları birkaç uluslar arası lazer toplantısında paylaştım. Kısa süre sonra Amerikalı en büyük lazer firması (o zamanlar adı Palomar şimdiki adı Cynosure olan firma) peşime düştü. Lazer Lipoliz konusunda bir platform geliştirmek istediklerini paylaştılar. Bu konuyu görüşmek için şirketin Ar-Ge’sinin başı olan Bay Richard Bankovsky Türkiye ‘ya beni ziyarete geldi. Ozaman ki palomar distribütörü olan Yakın Arkadaşım Altan Ersoy da bu toplantılarımıza katıldı. Sonuç olarak o zamanki engelişmiş Lazer Lipoliz platformunun geliştirilmesine katkılarımdan dolayı firma satışa sunduğu ilk platform olan ilk Slimlipo cıhazını bana çok düşük bir bedelle hediye etti diye bilirim. Sonrasında bu firma ile yıllarca lazerlipoliz, ve diğer lazer teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda işbirliği yaptık.

2009 un başlarıydı sanırım, bir telefon aldım. Arayan Şah Yaycı idi. Amerikada katıldığı bir Lazer toplantısında sıkça Türk bir doktordan bahsedildiğini duymuş Dr.Ganır ( Güner’in amerika telffuzu ) ismini daha önce hiç duymadığı için türkiye’ye döner dönmez kim bu adam diye araştırmış ve bana ulmıştı. Amerikada o yıllarda Lazer Lipoliz alanında adımın geçmesine rağmen Türkiye’de daha sonra bu konuda sayısız konuşma ve kurs düzenleme fırsatım oldu. Bu konuşmaların bir kısmını öz geçmişimde paylaştım. Şah Hanımı New Beauty Dergisinin editörlüğünü yaptığı dönemde daha iyi tanıdım ve dergiye ayrıca konsultan oldum.

Lazer Lipoliz'in klasik liposuctiondan bazı farkları vardı. İşlemi Daha kolay ve riski çok düşük bir hale getiryor. Kanama ve morluk minimalize edilirken iyileşme çok hızlanıyordu.Uzayan ödem, ağrı veya sonra gözüren gevşema ve cilt düzensizlikleri bu yöntemin uygulandığı vakaların çoğunda rastlanmıyordu. Bunu yaparken yağ eriten bir lazer, kanamayı durduran lazer ve cilt ve altını sıkılaştıran başka bir lazer dalgası eş zamanlı olarak aynı fiberoptik prob ile cilt altına aktarılabiliyordu. Liposuction ameliyatlarında yeni bir çağ açan bu yönteme dünyada ilk başlayan ve teknolojinin gelişmesine katkıda bulunan bir hekim olmaktan çok mutluyum.

Halen bu konuyla ilgili çalışırken lazer teknolojilerini diğer teknolojilerle kombine etmenin sonuçları daha iyileştirdiğini Görmekteyim. Ultrason, radyofrekans, Ipl ve mekatronik teknolojilerini kullanmaktayım.