top of page

Liposuction

Liposuction

Liposuction lypo (yağ), suction (çekme) kelimelerinin birleşiminden oluşur ve kelime anlamı olarak yağ çekme/alma anlamına gelmektedir.

Liposuction lypo (yağ), suction (çekme) kelimelerinin birleşiminden oluşur ve kelime anlamı olarak yağ çekme/alma anlamına gelmektedir. Vücutta çeşitli nedenlerden dolayı belli bölgelerde yağlanmalar olabilir. Bu yağlardan kurtulmada temel cerrahi yöntem Liposuction'dır. Liposuction üç ana yönteme ayrılır. Biri kanülle girilerek yağların alınması diğeri lazer Liposuction ile yağların eritilerek alınması bir diğer yöntem ise yağların eritilip vücut tarafından metabolize edilerek atılması.

Liposuction bir obezite tedavisi değildir. Liposuction ile fazla yağlar, diyet ve sporla verilemeyen bölgesel yağlar küçük bir delikten ince uzun Liposuction kanülüyle girilerek alınır. Hastanın genel anestezi almasına gerek kalmadan sedasyon ve lokal anesteziyle rahatlıkla yapılan Liposuction, doğal vücut hatlarının ortaya çıkması için yaygın olarak kullanılan basit bir ameliyattır. Bunun yanında tedavi amaçlı da kullanılabilir. Örneğin erkeklerde görülen jinekomasti (meme büyümesi) tedavisinde veya çarpık bacaklığı kamufle etmekte kullanılabilir. Liposuction bel, karın, göğüs, sırt, kol, bacak, bacak içi, basen gibi bölgelere rahatlıkla uygulanabilir.

Ameliyat öncesinde yapılan detaylı görüşme ile hastanın ve cerrahın fikirleri paylaşılır, uygulanacak bölge ve yönteme karar verilir. Hastanın ilaç kullanımı, hastalık, alerji, vb tüm bilgileri alınıp değerlendirilir. Hastanın rızasıyla ameliyat öncesi fotoğrafları çekilir. Ameliyat başlamadan hasta sedasyon anestezisi ile hafif uyku haline getirilir ve stres hali kaldırılır. Uygulama bölgesi ufak bir delikten lokal sıvı verilerek uyuşturulur. Böylece ameliyat ağrısız ve stressiz geçer. Ortalama 1-2 saat süren operasyon sonrası hasta 1 saat kadar dinlendirilip taburcu edilir. Aynı gün taburcu olan hasta sosyal ve iş yaşamına dönebilir. Ödem ve ağrının minimum olması için 7-10 günlük korse giydirilir. Liposuction sonrası basit ağrı kesicilerle ve ödem giderici ilaçlar kullandırılarak iyileşme süreci rahat geçerilir. Üçüncü gün korse açıldığında sonuç gözle görülebilir. Etkisini aylar sonra bile görmeye devam edersiniz.

1-2 saatlik Liposuction operasyonu ile fazla kilolarınızdan, ne yapsanız kurtulamadığını bölgesel yağlarınızdan kurtulabilir; doğal kontürlü ve fit vücut görünümünüze kavuşabilirsiniz.

65575205_m.jpg
images-1.jpg
Dr.Huseyin Guner Instagram.jpg
Huseyin Guner Whatsapp.png
download.png
download-1.jpg
bottom of page