top of page
Saç Ekimi

Saç dökülmesi ve seyrelmesi 18 yaşından itibaren her on erkekten yedisini etkileyen, bayanlarda da daha az sıklıkta görülebilen, kişiyi fiziksel, ruhsal ve toplumsal açıdan yaralayan ciddi bir sorundur.

Saç dökülmesinin en önemli nedeni genetik faktörlerdir. Ailede saç dökülmesi ve seyrelmesi 18 yaşından itibaren her on erkekten yedisini etkileyen, bayanlarda da daha az sıklıkta görülebilen, kişiyi fiziksel, ruhsal ve toplumsal açıdan yaralayan ciddi bir sorundur.

 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androjenik Alopecia)

Saç dökülmesinin en sık görülen tipi androjenik saç dökülmesidir. Dökülmenin erken evrelerinde saç incelir (minyatürizasyon) ve pigmentini kaybederek rengi açılır ve güçsüz, cansız bir görünümü olur. Görülme yaşı günümüzde 18 yaşlarına kadar gerileyen erkek tipi saç dökülmesi, alın saç çizgisinin geriye gitmesi ile başlar ve tüm erkeklerde saç seyrelmesi olarak kendini gösterir.

 

Bu dönemde kullanılması önerilen bazı ilaçlar ve laser biyostimulasyon ile saç köklerinin kaybı engellenebilir, aktif olmayan kök hücreler uyarılır. Androjenik tip saç dökülmesi belirli bir düzeye ulaştıktan sonra tek çözüm saç naklidir. Ensenin üst bölümü ve iki kulak arasındaki bölgedeki saçlar testosteron yıkım ürünlerine duyarsız olduğundan dökülmezler. Saç naklinde bu saçlar kullanılır.

 

Kadınlarda Saç Dökülmesi

 

Saç dökülmesi günümüzde artan bir oranda kadınlarda da görülen ve sosyal hayatı etkileyen ciddi bir sorundur. Günümüzde her 10 kadından birinde saç dökülmesi sorunu görülmektedir. Saç dökülmesi kadınlarda genellikle tüm saçlı deriyi ilgilendiren bir seyrelme ve incelme şeklinde görülür.

 

Erkeklerdeki saç kaybının başlıca nedeni genetikken, kadınlarda gözlenen saç kaybının nedenleri; hormonel değişiklikler, tiroid sorunları gibi bazı hastalıklar, kansızlık, demir başta olmak üzere mineral eksiklikleri, stres, travmalar olabilmektedir.

Kadınlarda sistemik ve hormonal bazı etkenleri ekarte emek amacıyla saç dökülme nedenleri araştırılır. Kadınlardaki saç dökülmeleri nedenlerini teşhis ve tedavi etmek erkeklerde olduğu kadar kolay değildir.

bottom of page