Tamponsuz Burun Estetiği

Tamponsuz burun estetiği operasyonlarının genelinde tampon uygulamlarına gerek kalmamaktadır.

Teknolojik gelişmeler tıp alanında da yerini almaktadır. Ameliyat yöntemlerinde büyük adımlar atılırken ameliyat sonrası istenmeyen durumların ortaya çıkması çok azalmış, iyleşme ve hastanın günlük hayatına dönme süresi çok kısalmıştır.

Diğer cerrahi alanlarda olduğu gibi burun estetiği cerrahisinde de hastanın ameliyattan sonraki süreci kolay, rahat geçirmesi için sürekli yeni teknikler araştırılmaktadır. Bu amaçla üzerinde çalışılan alanlardan biri de tamponsuz burun
estetiğidir. Hastalar çoğu zaman burun estetiği ameliyatını değil de ameliyattan sonra burna konacak tamponu dert etmektedirler. Bu konudaki en öanemli yenilikse tampona ihtiyacın kalmadığı ameliyat teknikleri olmuştur.

Ben burun estetiği ameliyatlarını tamponsuz yapıyorum. Burun estetiği ameliyatlarında birbirinden ayrılan dokuların [yumuşak doku, kıkırdak] tekrar birbirine yapışmasını sağlamak ve olası kanamaları önlemek için kullanılan tamponun işlevini ben zaten cerrahi teknikle yapmaktayım. Ve burun estetiği ameliyatlarında istenmeyen kemik kırıkları, doku hasarı ve kanamayla çok daha az karşılaşıyoruz.

Septum ameliyatının söz konusu olduğu durumlardaysa silicon tampon [silicon yaprak, silicon splint diye de geçmektedir ] kullanırım. Zaten bu alandaki bir diğer yenilikse silicon yapraklardır, gaz tamponların yerini almıştır. Gaz tamponlar burnu tıkadığı için hasta burnundan nefes alamazdı, etraf dokuya yapıştığı için de çıkartılması hasta için çok ağrılı olurdu. Silikon yaprakların içi boşluktur, burundan hava geçişine imkan sağlar, silikon yapı ise etrafa yapışmadığı için çıkartılması çok kolay ve ağrısızdır.

Gelişmiş cerrahi yöntem ve modern teknolojik aletler doku hasarı ve kanamayı, dolayısıyla tampon ihtiyacını neredeyse ortadan kaldırmıştır. Burun estetiği ameliyatlarından sonra gelişen morluk ve şişlikler çok azalmış, hastaların iyleşme ve günlük aktivitelerine dönme süreleri çok kısalmıştır. Hasta memnuniyeti oldukça artmıştır.