top of page
Yüz Germe

YÜZ GERME (FACE-LIFT) AMELİYATI

 

Yüz Germe Ameliyatı Nedir?

 

Yüz germe, zamanla yaşlanarak gevşeyen ve sarkan yüz derisini gençleştirme işlemidir. Bu ameliyatta görünmeyen bölgelerden kesi yapılarak yüzün sarkma yapan fazla derisi alınarak derialtı dokular sağlamlaştırılır. Yüzün gençlik dönemindeki “V” veya ters üçgen-oval şeklini alması sağlanır. Bu ameliyat için uygulanan birçok teknik bulunmaktadır. Teknikler temel olarak deriye ve derialtı bağ dokulara yapılan müdahaleler anlamında değişiklikler göstermektedir. 

54660719_m.jpg

Yüz Germe İşlemi Kimlere Uygulanır?

 

Günümüzde teknolojinin ve cerrahi dışı “minimal-invazif” dediğimiz tekniklerin gelişmesiyle birlikte, yüz germe ameliyatı yaşları biraz daha geç yaşlara taşınmıştır. Genç yaşlarda, yani 30-40 yaşlarında başlayan sarkmalar için iple yüz asma (İp askı, Fransız askısı, örümcek ağı tekniği vb), Thermi, altın iğne radyofrekans ve benzeri teknik ve teknolojik cihazlarla yapılan işlemlerle iyi sonuç alınmakta, bazen bu teknikler 50 yaş üzerindeki hastalara dahi ameliyatsız yüz gençleştirme imkanı sağlamaktadır. Ancak belli bir yaşla beraber, ki bu her kişide farklı yaşlardır, oluşan sarkma, gevşeklik ve kırışıklıklar için cerrahi dışı teknikler yeterli gelmemektedir. İşte bu durumda artık yüzü gençleştirmek için yüz germe ameliyatı gerekmektedir. Yüz germe ameliyatının yanında genellikle yüzdeki kaybedilen hacmi geri kazandırmak için yüze yağ enjeksiyonu işlemi uygulanmaktadır. Yağ enjeksiyonu ile birlikte hem kaybedilen hacim geri kazanılır hem de yağ dokusunun içinde yer alan kök hücreler sayesinde cilt kalitesi arttırılır ve parlak ve pürüzsüz bir cilt elde edilir. 

 

Yüz Germe İşlemi Kimlere Uygulanmaz?

 

Yüz germe ameliyatı, ciddi bir sağlık problemi olan, çok miktarda sigara içen ve/veya iyileşme bozukluğu olan kişilerde uygulanmamalıdır. Bu kişilerde daha minimal invazif yüz germe teknikleri düşünülmelidir.

 

 

Yüz Germe Ameliyatında Nasıl Bir Anestezi Uygulanır?

 

Yüz germe ameliyatları genel veya lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Bizim yüz gerdirme ameliyatı için kendi kliniğimizde uyguladığımız anestezi yöntemi ise sedasyon (yatıştırma) ve lokal anestezidir. Bu anestezide ağrı neredeyse hiç olmaz, uyanmada hiçbir sıkıntı olmaz, anestezi riskleri en aza indirilmiş olur. Sonrasında ise hastanın aynı gün taburcu olup evinde istirahat etmesi sağlanmış olur. 

 

 

Yüz Germe Ameliyatı Sonra İyileşme Süreci Nasıl Olur?

 

Eğer aynı anda başka bir işlem yapılmadıysa ve hastanede yatış gerektiren bir durum yoksa, kişi aynı gün içerisinde taburcu edilir. 1 hafta boyunca antibiyotik ve ağrı kesici tedavi verilir. Ağrısı çok olan bir ameliyat değildir. Şişliklerin az olması için başın yüksekte tutularak yatılmasına dikkat edilir. Yüz germe ameliyatı sonrasında yüzde bir süre uyuşukluk ve karıncalanma olabilir, bu zaman içinde geriler.  Yüzde şişliği azaltıcı ve yaraları kapatıcı bir pansuman olur, bu bantlar da 5 gün sonrasında çıkartılır. Yaklaşık 1. Haftanın sonunda dikişler alınır. Kliniğimizde, bazı durumlarda ameliyat sonrasında iyileşmeyi hızlandırmak için radyofrekans cihazı kullanmaktayız. Bu teknoloji ile birlikte şişlikler daha hızlı inmekte ve iyileşme hızlanmaktadır. Ameliyattan sonra hasta hızlıca günlük yaşantısına dönebilir. Ameliyatın tam sonucunun oturması bir ayı bulabilir. 

 

Yüz Germe Ameliyatında İz Kalır Mı?

 

Yüz germe ile ilgili sıklıkla karşılaşılan sorulardan birisi de yüz germe ameliyatından sonra iz kalıp kalmayacağıdır.  Deriye müdahale edilen her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da bir miktar iz kalır ancak bu izler kulak önüne, saçlı deriye ve kulak arkasına saklandığı için belli olmaz ve izlerin belirginliği zaman içinde azalır.

 

 

Yüz Germe Ameliyatı Sonuçları Doğal Olur Mu?

 

Yüz germe ameliyatı yaptırmayı düşünen kişilerin en büyük korkularından birisi de sonucun istedikleri gibi doğal olmamasıdır. Genellikle  “rüzgara tutulmuş bir yüz ifadesi” olmasından korktuklarını belirtirler. Geçmişte uygulanan bazı tekniklerde, sadece derini gerdirilerek fazla derinin çıkartılması ve bu şekilde dikilmesi yöntemi uygulanırken, ifadenin bozulması, sonucun doğal olmaması ve garip bir ifadenin yerleşmesi gibi durumlar sıklıkla yaşanmaktaydı. Ancak artık yüzdeki eksik hacmin geri kazandırılmasının önemi ve derialtı bağ dokularının (SMAS) öneminin anlaşılması ile birlikte cerrahi tekniklerde ilerlemeler sağlandı. Günümüzde çok doğal, kişinin ifadesini değiştirmeden yaşça gençleşmiş bir yüzü doğal bir şekilde elde etmek mümkün hale gelmiştir.

 

Yüz Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

 

Yüz germe ameliyatının riskleri, erken dönemde yara yerinde ayrışma, kanama (hematom) ve geçici kısmi yüz kaslarında hareketsizlik gibi durumlardır. Uzun vadede kalıcı yüz siniri hasarı, yüzde asimetri gibi durumlar olabilir. 

 

Yüz Germe Ameliyatının Fiyatı Nedir?

 

Yüz germe ameliyatının fiyatı, kişinin yüz tipi, uygulanacak olan teknik, yağ enjeksiyonu yapılıp yapılmayacağı, beraberinde yapılacak diğer işlemler (göz kapağı estetiği, kök hücre uygulaması, boyun germe vb.) olup olmamasında göre değişkenlik gösterir. Fiyat bilgisi için bizi arayın veya Whatsapp’tan ulaşın.

Empower
Growth

images-1.jpg
Dr.Huseyin Guner Instagram.jpg
Huseyin Guner Whatsapp.png
download.png
download-1.jpg
bottom of page