top of page

Yüz ve Çene Estetiği

Yüz ve Çene Estetiği

Yüz ve Çene İmplantları

Çene Estetiği ve Yüz İmplantları

İnsan yüzünde çene, karakterin belirlenmesi ve estetik görünüm için temel bir yapıdır. Elmacık kemikleri ise genç ve alımlı bir yüz için olmazsa olmaz olan bir diğer temel yapıdır. Bu yüzden çene ve elmacık kemiği estetiği ile yüzün altın oranlarının sağlanabilmesi için kendi aralarındaki harmonisi çok önemlidir. Yüzün estetik görümündeki önemleri dışında bu yapıların üzerinde yerleşen dişlerin düzgün şekilde sıralanması çiğneme fonksiyonları ve çene hareketleri açısından önemlidir.

Çene Estetiği Yöntemleri

Normal bir diş kapanımı olan kişide profilden bakıldığında çene ucundaki eksiklik veya fazlalık düzeltilmesi gereken durumlardır. Eksiklik çok büyük miktarda değilse dolgu malzemeleri ile bu eksiklik tamamlanabilir. Bu amaçla en çok kullanılan dolgular Hyarulonik asit veya Kalsiyum Hidroksi Apatit kristalleri içerir. Cerrahi işlem gerektirmeyen minimal invaziv yöntemler uygulaması kolay hasta konforu açısından avantajlı bir yöntemdir.

Ancak kalıcılıkları sınırlıdır. Bu dolgular aynı zamanda elmacık kemiklerin belirginleştirmesi amacıyla kullanılır. Hafif orta düzey çene ucu ve elmacık kemikleri eksikliklerinin giderilmesinde bir diğer önemli yöntem kişinin kendinden elde edilen kök hücreden zengin yağ transplantasyonudur. Bu yöntem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Kişinin karın, bel veya basen bölgesinde bulunan yağ dokusu özel enjektörler vasıtası ile alınır. Bazı işlemlerden geçirilir ve sonrasında eksik olan bölgeye tamamlanmak üzere enjekte edilir. Bu işlemler 30-45 dakika arası tamamlanır.

Çene estetiği sonrası ten rengi bantlarla bandajlama yapılır. 7-10 gün içerisinde transfer edilen bu yağlar enjekte edildikleri bu bölgelerin bir parçası olur. İşlemden sonra birkaç gün süren kızarıklık ve morluk gelişebilir. Kızarıklık 1-2 gün içerisinde geçerken morluklar 7-10 gün içerisinde genellikle bir tedavi uygulamadan kendiliğinden geçer.

İleri düzeydeki çene ucu ve elmacık kemiği eksikliğinde eğer diş oturumlarında problem yok ise kullanılan yöntem eksikliklerin protez ile ortadan kaldırılmasıdır. Bu amaçla medpor (Polipropiletilen) ve silikon implantlar protez olarak kullanılmaktadır. İşlem öncesi değerlendirme sonucu eksiklik miktarına göre protez boyutlarına karar verirlir. Genellikle genel anestezi altında ağız içinden yapılan 3-4cm lik kesiden girilerek bir cep oluşturulur. Bu cebe implant yerleştirilir. Yerleştirilen bu implant bazen vida ile kemiğe tutturulur. Daha sonra yapılan kesiler dikilererek ameliyat sonlandırılır.

Yüze ten renginde bantlar kullanılarak 3-4 gün süreyle protezin yerine oturması sağlanır. Yüzde 1-2 gün kızarıklık olabilir. Yaklaşık 7-10 gün sürebilen şişlik ve morluklar gözlenebilir. Bunlar genellikle hiç bir tedavi uygulamadan geçebilir. Kişi 3-4 gün sonra sosyal hayatına geri dönebilir. İmplantlar bazı kişilerde reaksiyon oluşturabilir. Bazen de enfekte olabilir.bu durumlar tedavi gerektirebilir. Çok nadir olarak ta konulan implantların bu nedenle çıkarılması gerekebilir.

İleri düzeyde çene ucu ve elmacık kemiği eksikliklerinde veya fazlalıklarında kişinin aynı zamanda diş oturumları bozuksa ortoghnatik cerrahi ile tedavi yöntemi seçilir. İşlem öncesi sefolometrik röntgen çekilir. Röntgen üzerinde alt ve üst çenelerin konumu kafa tabanı kemiklerine göre hesaplanır. Sonra gerekli ise önce ortodontik tedavi yapılır. Takiben çene cerrahisi yöntemleri ile alt ve/veya üst çenenin konumları değiştirilerek yüzdeki şekil bozukluğu düzeltilir.

images-1.jpg
Dr.Huseyin Guner Instagram.jpg
Huseyin Guner Whatsapp.png
download.png
download-1.jpg
bottom of page